Podle předsedy odvolacího senátu Karla Vrzáně se pokoušel pokoutným způsobem směnit koruny za eura a poté, co byl podveden, se násilím snažil zmocnit peněz od jiného člověka. „Vina byla prokázána. Není důvod pochybovat o výpovědi poškozeného,“ uvedl.
Podle soudu osmatřicetiletého vojáka z Jinců na Příbramsku oslovil v rokycanské směnárně neznámý muž, který mu nabídl výhodnější kurz při směně 12 tisíc korun za eura. Místo bankovek mu předal bezcenné papírky. Pecha pak začal podvodníka hledat. Po půl hodině objevil osmapadesátiletého muže, o němž byl i přes odlišné oblečení přesvědčen, že je to hledaný podvodník. Podle spisu ho udeřil pěstí mezi oči a ležícího muže pak mlátil do břicha, až se napadený pomočil. Poté se ho snažil naložit do svého auta, v čemž mu zabránili přicházející lidé.
Pecha po svém útoku nahlásil čin policistům. Těm se ale nepodařilo prokázat, že by nepoctivcem byl zmlácený muž. „Byl jsem si stoprocentně jistý, že je to on. Potvrdil jsem si to i u krajského soudu,“ řekl Pecha. Poznal ho prý podle rysů, pouze měl jiné oblečení. Voják čelil žalobě z vydírání, ale jeho čin byl později překvalifikován na loupež. Hrozilo mu pět až 12 let.
Podle Pechova advokáta se však jeho klient snažil pouze získat zpět své peníze, o něž ho připravil podvodník. Muže chtěl předat policii, a proto se ho snažil dostat do auta. Odmítl, že by Pecha muže brutálně zbil. Proti rozsudku krajského soudu se odvolal i napadený muž. Ve svém odvolání uvedl, že byl předseda senátu podjatý a že u soudu zazněly křivé či zkreslené výpovědi. Podle vrchního soudu však neměl nárok napadat rozhodnutí o vině. Na rozhodnutí plzeňského soudu reagovalo několik romských organizací, které zastavily na protest svou činnost k začleňování Romů do české společnosti. Soudce obvinily ze zaujatosti vůči Romům.
Proti verdiktu vrchního soudu, který padl ve čtvrtek, se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.