Jan Šefrna: Cíl prospektorů? Přednostní právo na těžbu zlata, ne samotný výzkum
Je mi 43 let a jsem zaměstnán u telekomunikačního operátora. Baví mě život na vesnici, jsem také jednatelem Sboru dobrovolných hasičů Vacíkov a zároveň velitelem zásahové jednotky JPO Vacíkov. Co mě ale hodně baví a s čím jsem spjatý, je právě Vacíkov a okolí. Je nejenom místem pro život, ale má nádhernou okolní krajinu a přírodu. 14. února 2013 jsem spolu s dalšími lidmi založil sdružení Brdy nad zlato. Byla to reakce na události, které se děly ohledně žádostí na nové průzkumy možnosti těžby nejen u nás, ale po celé naší republice. U nás ve Vacíkově jsme čelili přímo prospektorům, kteří se zde ubytovali a pokoušeli se získat podporu pro svoje plány. Samozřejmě velmi neférovými praktikami.
close info Zdroj: Antonín Šuppler zoom_in
Nakonec, jak už to na vesnici chodí, se jednoho dne v místní hospůdce opili a prořekli se. Pak už pokračovali sliby. Byli ochotni slíbit cokoliv, aby zahnali naše obavy. Vždy ale jen ústně, a vždy tak, že když se člověk trochu zamyslel, zjistil, že slib je jen jako. Když jsme požadovali osobní záruky za sliby, samozřejmě to nešlo.
close info Zdroj: Antonín Šuppler zoom_in
Naštěstí Vacíkováci dokázali držet pospolu. Nezůstali jsme v tom sami. Zásadní byla podpora obce Hvožďany a starostky Markéty Balkové a dalších spolků, například Šumavy nad zlato a Spolku Veselý vrch. Velmi důležitý byl i náš vstup do sdružení měst a obcí a právnických osob Čechy nad zlato. Po krátkém zvažování, jak nejlépe pomoci k zastavení žádostí o průzkum, jsme tehdy podpořili petici proti těžbě a průzkumu vyhlášenou Šumavou nad zlato, sbírali podpisy a zhruba o rok později jsme se zástupci ostatních sdružení a spolků předávali petici v Senátu ČR.
close info Zdroj: Antonín Šuppler zoom_in
Díky obrovské práci všech zúčastněných se podařilo problém mediálně zveřejnit a ukázat hlavní negativa případné těžby. Prospektoři nežádají o těžbu, žádají pouze o průzkum lokality. Jenže v případě schválení průzkumu pak mají automatické přednostní právo na těžbu. V případě schválení průzkumu fakticky neexistuje možnost neudělit povolení na těžbu. Po dvou letech Ministerstvo životního prostředí průzkumy zamítlo a my jsme doufali, že klid nějakou dobu vydrží.
close info Zdroj: Antonín Šuppler zoom_in
Bohužel klid trval jen chvíli. Koncem roku 2018 proběhla médii série reportáží o tom, kolik má ČR zlata pod zemí a jak se k němu dostat a obejít platné zákazy. Například zákaz loužení rudy kyanidem tím, že rudu převezeme do země, kde loužení povolené je. Že o těžbu se postará státní podnik Diamo. Že na tom hodně vyděláme. Nikdo už nezmínil, že zisky budou minimální, že ekologickou zátěž a zničení krajiny opět budeme muset zaplatit my z našich daní.
close info Zdroj: Antonín Šuppler zoom_in