Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje asi 1,66 milionu potvrzených případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou epidemii 30 159 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc. I denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních dnech jsou už v řádu jednotek.

V posledních týdnech ale také vytrvale ubývá prováděných testů na koronavirus. Zatímco předchozí dvě soboty bylo antigenních testů, které tvoří naprostou většinu testů, pokaždé provedeno přes 45 tisíc, tuto sobotu už bylo antigenních testů jen zhruba 31 600. Počet PCR testů byl tuto sobotu podobný jako v předchozích týdnech, tedy kolem 10 tisíc.

V sobotu tak ve srovnání s předchozím týdnem stoupl podíl potvrzených případů nákazy na nejpočetnější kategorii prováděných testů - preventivních a plošných - z 0,06 na 0,11 procenta. V dalších dvou kategoriích - diagnostické a epidemiologické, které tvořily méně než pětinu provedených testů, podíl pozitivních klesl.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivně testovaných klesl z 1,58 procenta za předchozí sobotu na 1,21 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních snížil z 2,38 na 1,95 procenta.

Dnes mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 0,76 se dostalo na zhruba 0,79. Přibližně kolem hodnot 0,7 až 0,8 číslo kolísá od začátku května.

Pokles incidenčního čísla 

Dále ale klesá tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých sto tisíc obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku kleslo na 22, o den dříve činilo 23. Incidenční číslo kleslo ve většině regionů. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde činí jen tři případy nákazy za týden na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší je v Jihočeském kraji s 37 případy.

Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší. Standardních lůžek s kyslíkem je nyní v českých nemocnicích volných podle webu ministerstva jen 28 procent a lůžek s umělou plicní ventilací 30 procent. Za poslední měsíc se tak kapacity nemocnic výrazněji nezměnily. Na začátku května bylo standardních lůžek s kyslíkem volných také 28 procent a lůžek s umělou plicní ventilací 26 procent.

V sobotu ve srovnání s předchozím týdnem stoupl počet očkovaných proti covidu-19 z přibližně 46 tisíc na více než 49 tisíc. Od začátku vakcinace v Česku loni v prosinci bylo podáno celkem asi 5,83 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je 1,73 milionu lidí. U nejčastěji využívaných očkovacích látek v zemi jsou totiž potřeba pro dokončení očkování dvě dávky.

Se zpomalením epidemie se v Česku v minulých týdnech postupně opět uvolnila protiepidemická opatření. V pátek ministerstvo zdravotnictví také oznámilo, že ani počty účastníků letních dětských táborů nebudou omezeny. Uvolňují se i omezení cestování. Německo v pátek oznámilo, že s účinností ode dneška vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí, na kterém bylo Česko kvůli pandemii od loňského září.