Předchozí
1 z 6
Další

Od stříhání až po Trpišovského. Dobříš je má srdeční záležitost, říká Šrain

Příjmení Šrain je dlouhodobě spjato s historií dobříšského fotbalu. Aktuálně ho reprezentují bratři Václav s Janem. V minulosti to byl zase jejich děda, otec (oba Václavové) a strýc Martin. Ten v klubu strávil nejprve téměř celou svou aktivní kariéru. Poté přidal dalších jedenáct let na trenérské lavičce. „Dobříš je má srdeční záležitost. Velkou zásluhu na tom má Josef Krákora, který mě v začátcích vedl společně s tátou, který dělal vedoucího družstva. On ve mně probudil to potřebné nadšení pro fotbal. Byl přísný, ale férový a naučil řadu věcí,“ prozradil Martin Šrain.

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana

Jako hráč to Martin Šrain s klubem konci devadesátých dotáhl až do krajského přeboru. „To byla lepší fotbalové léta, měli jsme výbornou partu, což byl základ toho, že se nám dařilo na hřišti,“ podotkl. Právě k postupové sezoně do nejvyšší krajské soutěže se váže i jeho nejmilejší vzpomínka. Konkrétně k zápasu, který se v roce 1998 Dobříš odehrála s Černolicemi. „Byl to zápas, který jsme vyhráli a tím rozhodli o našem postupu. Sledovalo ho neuvěřitelných dva tisíce diváků, kteří vytvořili skvělou kulisu,“ vylovil v paměti. A ještě jedna zajímavost: Dobříš tehdy během celého jara neprohrála. „Protože jsme po prvním jarním zápase na toto téma uzavřeli dohodu, nechali jsme se po posledním zápase s Kladnem všichni i s realizačním týmem ostříhat do hola,“ prozradil pikantnost. Záhy v devětadvaceti letech odešel do Nové Vsi pod Pleší, aby se na závěr své kariéry vrátil. „Odchod byl vynucený, protože v Dobříši nebyl tehdy o mé služby zájem. Jinak bych nikdy neodcházel,“ upozornil.

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana

Po návratu „domů“ dohrál kariéru v rezervě, načež pověsil kopačky na hřebík a prakticky hned se v pětatřiceti ujal trenérského kormidla prvního týmu. Jeho úkolem bylo pokusit se vzkřísit tehdy uvadající A-tým, který v té době odvracel pád do okresního přeboru. To se podařilo a během následujících let přišel vzestup, který vyvrcholil návratem zpět do divize. Šrain na této cestě vsadil na silný ročník 1992, který doplnili zkušení borci, co zažili divizi za dob úřadování Františka Kajgra i exligisté Jiří Rychlík, Marek Nikl nebo Filip Dort. „Tihle kluci pro nás byli bezpochyby přínosem, ale hlavně byli absolutní profesionálové, neměli problém se přizpůsobit prostředí a zapadli do týmu. Proto jsme spolu nikdy neměli žádný problém,“ poznamenal.

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana

Vrchol jeho trenérské kariéry přišel v srpnu roku 2017, kdy si Dobříš pod jeho vedením proklestila přes Kladno a Litoměřice cestu až do třetího kola MOL Cupu, ve které do „Lipek“ zavítal prvoligový Slovan Liberec (0:3). „Možnost zahrát si proti prvoligovému celku nedostanete každý den. Pro nás se jednalo o velký svátek. Znovu byly plné tribuny, navíc jsme podle mého názoru, ač jsme prohráli, zahráli velmi dobré utkání. Hlavně se mi ale líbilo příkladné chování všech lidí z libereckého týmu. Zachovali k nám pokoru, neměli žádné hvězdné manýry, po zápase nám podali ruce, popovídali jsme si,“ ocenil Šrain přístup ligového mančaftu, z něhož by si mohla vzít příklad řada divizních soupeřů.

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana

Šrainovým protějškem na lavičce Slovanu nebyl nikdo jiný než aktuální trenér pražské Slavie Jindřich Trpišovský, po dobříšském pažitu se rovněž mimo jiné proháněl reprezentant Vladimír Coufal, momentálně ve službách anglického West Hamu United. „Oba dva samozřejmě sleduji. U Jindřicha Trpišovského obdivuji zaprvé jeho jeho příběh, že se z divize dokázal dostat až na trenérský vrchol, zadruhé se mi styl fotbalu, který po hráčích vyžaduje. To, že dokáže velké osobnosti přesvědčit, aby stoprocentně věřili jeho filozofii, a vymačká z nich maximum. To je případ právě i Vladimíra Coufala, který z toho dnes těží. Je velmi pracovitý, neustále na sobě maká a posouvá se tak dopředu,“ uvedl na adresu dvou velkých osobností současného českého fotbalu.

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana

Po posledním utkání sezony 2018/2019 Martin Šrain dobrovolně ve své funkci skončit. Rozhodl se, že si dá od fotbalu na nějaký čas pauzu s tím, že se uvidí, jak moc mu bude chybět. Po necelých dvou letech, během kterých se věnoval hlavně rodině, má jasno: „Otevřelo mi to oči. Zjistil jsem, kolik jsem fotbalu musel obětovat, kolik mě stál času. Teď mohu s jistotou potvrdit, že už se vracet nehodlám. Jsem člověk, který se snaží dělat věci naplno, proto si nedokážu představit, ačkoliv mám fotbal pořád rád, že bych něco podobného znovu absolvoval.“

Martin Šrain.Martin Šrain.Zdroj: Deník/Karel Smetana