Tomáš Pipota: Knihovna je místo, kam si chodíte odpočinout
Od malička mám díky rodičům velmi kladný vztah ke knihám. Od první třídy jsem měl dvě hlavní místa, kde jsem trávil opravdu hodně času - bylo to divadlo a knihovna. Když mi bylo 16, zrovna to bylo o letních prázdninách, zašel jsem do naší knihovny pro další várku knih. Tenkrát měla službu dnešní paní ředitelka a mě z ničeho nic napadlo se zeptat, jestli nepotřebují s něčím pomoci. Potřebovali s příměstským táborem. A pak jsem přišel na pár dalších akcí. Poté přišla vysoká škola a paní ředitelka mi nabídla dohodu a po pár letech i úvazek. Suma sumárum, v knihovně dělám od 16 let (smích).
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
K práci knihovníka oficiálně není třeba moc věcí. Malé a lehce smazatelné plus je mít vystudováno nějakou školu z oboru. Nejdůležitější je ale mít rád čtení a mít velmi kladný vztah ke kreativní práci, která je spojena se vzděláváním a volnočasovými aktivitami. Dále je dobrý předpoklad být workoholik. A nechtít zbohatnout, protože to v knihovně vážně nejde. Práce je opravdu hodně, ale za to je pořádně špatně placená. Je to spíš poslání než povolání nebo zaměstnání. Musí to jednoho bavit.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Stát se knihovníkem těžké určitě nebylo a myslím si, že nástup do knihovny všeobecně není těžký. Množství práce a špatné platové podmínky- to jsou hlavní úskalí. Pokud chcete, aby knihovna prosperovala, byla funkční a nabízela atraktivní akce spojené se vzděláváním a zábavou pro všechny věkové skupiny, potřebujete skvělý tým nadšenců a lidí, kteří jsou zapálení. A pokud je najdete, velká část z nich často odchází pryč kvůli platovým podmínákm. Ty jsou opravdu směšné.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Důležitá je kreativita. Možnost dostávat do knihovny nové lidi.Mnoho návštěvníků se strašně diví, že v knihovně je třeba virtuální realita, nebo že natáčíme videa. Důvod, proč se tyto činnosti rozšiřují mimo pole čtenářství, je jednoduchý. Pokud chcete, aby lidé více četli, musíte je nadchnout. Musíte je zaujmout a ukázat jim, že to, co je baví, je velmi často propojené právě s nějakým faktem, příběhem, knihou, komiksem atp. A abyste to mohli udělat, musíte je dostat do knihovny (směje se).
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Knihovny již dávno nejsou sklady knih, kde stará paní/pán za pultem dělá "pšt" na hlasité návštěvníky. Dnes je to prostor plný života, vzdělávání, volnočasových aktivit a kultury. Knihovny slouží jako komunitní centra, která jsou schopna zajistit kvalitní program téměř v jakémkoliv oboru. U nás je velká spousta knihoven, které takto fungují a díky za ně. Věřte, že kdyby si poskytovatelé uvědomili opravdovou hodnotu knihoven, určitě by celkové financování tohoto sektoru kultury a vzdělávání vypadalo jinak.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in
Přál bych si dokončení projektu Knihovna se spolkovou činností na místo rozpadlé a nevyužívané budovy kina v Dobříši. Prostor sportovní haly, kde jsme přes 20 let v provizoriu, je prostě nedostačující. Návštěvnost a počet akcí se rok od roku zvyšuje a my prostě nemáme kam to dávat. Do tohoto projektu jsou navíc zapracovány požadavky spolků. Díky nové knihovně bychom dokázali z Dobříše udělat (když nepočítám Prahu) centrum vzdělávání a volnočasových aktivit pro opravdu široké okolí. Dnes je průměrná návštěvnost 250 - 300 lidí denně. Jakmile bychom měli nové prostory, tak předpokládáme , že se toto číslo zvedne až na 600.
close info Zdroj: Deník / Michal Bílek zoom_in