Trojici bratrů po okupaci jejich vsi Rusové uvěznili. Tři dny je vyslýchali a poté postříleli. Ale po osvobození obce byla v hrobě nalezena jen dvě těla. Muži měli svázané ruce a nohy a střelná zranění hlavy, potvrdil prokurátor Serhij Chamajko.

Rusové 18. března prohledali dům bratrů, ve kterém našli ukrajinskou uniformu nejmladšího bratra Jevhena a dědovy medaile. To bylo podle Mykoly důvodem, proč je následně Rusové mučili a pak postříleli. Jevhena vyvedli na ulici, srazili na kolena a zbili obuškem. Zadrženým zavázali oči, hodili je do vojenského auta a odvezli z vesnice.

Ruský bojový vrtulník Ka-52 v poli u Kyjeva po vynuceném přistání 24. února 2022
Ruský vrtulník s pračkou. Trosky stroje vyvolaly na sociálních sítích polemiky

Později vešlo v známost, že lidi ze vsi mučí v areálu místní pily. "Na paletách leželi ranění vojáci," vyprávěl Mykola.

Ve stejné místnosti drželi bratry tři dny. Pak je odvezli, aby je zastřelili. Rusové vykopali hrob. Bratrům svázali ruce, nohy a převázali oči. Pak jim prostřelili hlavy a zasypali hlínou.

Nejprve zastřelili nejmladšího. "Hodili ho do jámy a pak zastřelili Dmytra, ale do jámy ho nehodili. Pak, když mě střelili, kopli mě ještě nohama a spadl jsem na staršího bratra," vylíčil Mykola. Střela mu prošla tvářemi a nezasáhla životně důležité orgány.

Svázané nohy a ruce 

Přes svázané nohy a ruce se Mykola dokázal vyhrabat z hrobu. Došel do nejbližší vsi. Ruskému kontrolnímu stanovišti se vyhnul. Místní obyvatelka Valentyna mu poskytla přístřeší.

Po osvobození na místo dorazili kriminalisté. Prokurátor potvrdil informaci, že bratři měli svázané ruce a nohy, převázané oči a střelná zranění. Úřady se pokusí vypátrat ruské vojáky, kteří jsou za zločin odpovědní.

Následky bombardování v ukrajinském městě Mariupol.
Muž si chtěl zachránit život, ušel přes dvě stě kilometrů. Čelil Rusům i minám

V Kyjevě minulý týden začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.