Chorvatsko není zrovna země, kterou si člověk na první dobrou zařadí mezi lyžařské velmoci. Přesto dalo světu jména sourozenců Ivici a Janici Kostelićových. A právě tato dvojice, která v případě Janici opanovala v alpských disciplínách čtyřikrát olympiádu a pětkrát mistrovství světa a Ivica má ve své vitríně křišťálové glóby a trofej vítěze Světového poháru, mohla své první krůčky na lyžích absolvovat na chorvatských svazích.

Neradi lyžujete? Chorvatsko láká i na krásnou vesnici:

Jedny z nich se nacházejí v horském středisku Bjelolasica, které je součástí masivu Gorski Kotar nedaleko Rijeky. Během ledna a února, kdy je zde nejvíce sněhu, můžete navštívit značný počet zdejších lyžařských areálů. Pod vrcholem Gorského Kotaru se nachází sportovní olympijské centrum. Tamní lyžařské sjezdovky uspokojí jak začátečníky, tak vrcholové sportovce.

V oblasti Gorski Kotar se nachází i lyžařské středisko Petehovac, které je asi tři kilometry od města Delnice. Zdejší sjezdovka je dlouhá přibližně 350 metrů a díky své šířce a malému sklonu je ideální pro první lyžařské krůčky dětí i dospělých.

Kousek od Rijeky, asi 26 kilometrů, se nalézá i lyžařský areál Platak. Z jeho vrcholků lze při jasném počasí dohlédnout i na břehy Jaderského moře. Zajezdit si můžete na sedmi sjezdovkách a deseti kilometrech upravených běžeckých tratí. Výhodou této oblasti je, že sníh zde leží až do konce května.

Nedaleko Plitvických jezer 

Lyžařské středisko Mukinje je součástí Národního parku Plitvická jezera. K dispozici tu jsou tři kilometrové sjezdovky. Vedle skiareálu je zde také sáňkařská dráha.

Pokud se ubytujete v hlavním městě Chorvatska Záhřebu, k nejbližší sjezdovce nemusíte brát auto, ale stačí si počkat na autobus či tramvaj. Lyžařský areál se totiž nachází jen pár kilometrů od historického centra chorvatské metropole. Zdejší zimní středisko nabízí čtyři sjezdovky - bílou, červenou, zelenou a modrou. Na vrchol se vyvezete dvěma vleky nebo trojsedačkovou lanovkou. Lyžuje se na severní straně hory Medvednica.

Jaká byla hlavní turistická sezóna v Chorvatsku?

Nejkrásnější lyžařské středisko v Chorvatsku se nachází ve výšce 924 metrů nad mořem v Karlobagu a nese jméno Velebno. Jen dva kilometry od něj je krásný výhled na moře a ostrovy. U tratí se nachází také sáňkařská dráha. Díky blízkému „slanému“ a suchému mořskému vzduchu se sníh tvoří ve vynikající formě, přibližně stejně jako v USA na území Kalifornie. V nabídce jsou dvě sjezdovky, jedna dlouhá 500 a druhá 800 metrů.