„Nebudu si tyhle prostory kupovat, tohle by se mi určitě nevyplatilo, proto jsem šla do pronájmu,“ souhlasila Lenka Šefrová, která si zařídila v Křižáku obchod s bytovým textilem.

Ale většina provozovatelů obchodů, kterých se to týká, se už podle radnice vyjádřila kladně k nabídce města a začínají shánět peníze. „Jsme rozhodnutí prostory koupit. Musíme, živíme devět krků, jinak bychom šli na ulici,“ komentoval rozhodnutí radnice Lubomír Šaněk, který vede řadu let rodinný podnik na náměstí 17. listopadu.

„Chtěla bych si obchod koupit, ale nemůžu, nikdo by mi nedal v mém věku úvěr,“ posteskla si Edita Hanzlíková, která provozuje v Křižáku mandlovnu. „I kdybych dostala úvěr, tak by nebylo z čeho ho splácet, tady nejsou výdělky. Občas si k důchodu přivydělám nějakou tu stovku,“ dodala Edita Hanzlíková.

Dva obchody na náměstí a v Křižáku se podle starosty Příbrami Josefa Řiháka nyní uvolnily. „Vzhledem k tomu, že jde o objekty, které zastupitelstvo odsouhlasilo k prodeji, uložili jsme městské realitní kanceláři připravit výběrové řízení na prodej obálkovou metodou za minimální cenu 11 tisíc korun za metr čtvereční. Výsledek nám ukáže současnou tržní cenu obchodů,“ uvedl starosta Příbrami Josef Řihák.

O prodeji nebytových prostor na náměstí 17. listopadu a v Křižáku rozhodli letos příbramští zastupitelé. Odsouhlasili cenu dvanáct a deset tisíc korun za metr čtvereční v případě nadzemních podlaží pro současné nájemce.

Rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky jak z řad některých zastupitelů, tak samotných současných nájemníků, kteří si stěžovali na špatnou komunikaci s radnicí či na nepřiměřenou cenu ve vztahu ke špatnému technickému stavu objektů a jejich vložených investic. Někteří obchodníci již dopředu nepočítali s tím, že by do nákupu prostor šli, ale většina už odpověděla, že prostory koupí. Zájem je větší na náměstí 17. listopadu, v Křižáku je to horší.