Jak uvedla kapitánka Gabriela Kugler, mluvčí 13. dělostřelecký pluk "Jaselský", vůbec poprvé od 2. světové války v Pobaltí nasadili těžkou techniku, konkrétně několik kanonových houfnic DANA.

"S 132. dělostřeleckým oddílem, který v Litvě stráví půl roku, vyjedou dvě rotace vojáků AZ, kteří se vystřídají po třech měsících. Záložáci se na misi připravovali společně s profesionály a certifikaci zvládli bez problémů," řekla Gabriela Kugler.

Náčelník skupiny pro přípravu aktivní zálohy 13. dělostřeleckého pluku kapitán Jiří Mrzena ocenil obětavost svých záloh i jejich zaměstnavatelů. „Ačkoliv se jedná o zkušené vojáky AZ, kteří u pluku slouží několik let, nastupovali do přípravy na misi s hendikepem – vždyť 20 dní výcviku ročně se nemůže rovnat celoroční přípravě profesionálních vojáků," podotkl Mrzena.

close Ošetření zraněného vojáka - výcvik. info Zdroj: KySIO zoom_in Ošetření zraněného vojáka - výcvik.

Přesto se podle jeho slov do této výzvy pustili s vervou a pílí a náskok profíků dohnali. "Úkolové uskupení bez problémů zvládlo národní certifikaci i mezinárodní kontrolu celého mezinárodního praporu, která obvykle probíhá až během nasazení,“ prozradil kapitán.

Výcviků bylo mnoho

Dvě pětičlenné skupiny záložáků doplní 150 vojáků 13. dělostřeleckého pluku, kteří mají celý tento rok v Pobaltí na starosti palebnou podporu tankovým a mechanizovaným jednotkám.

„V Litvě máme nasazenu samohybnou kanonovou houfnici vz. 77 DANA, vozidlo MKPP Titus (místo koordinace palebné podpory) a lehké obrněné vozidlo průzkumu,“ upřesnil velitel úkolového uskupení major Roman Buldra.

Jeho vojáci se na misi připravovali společně s Němci, Belgičany, Nizozemci a Nory – tedy s národy, s nimiž budou v Pobaltí za několik týdnů chránit východní hranici NATO.

„Hodnotící cvičení za využití simulačních technologií bylo nesmírně cenné. Byli jsme postaveni před různé incidenty, které mohou nastat v konfliktu s vysokou intenzitou, a to od napadení vlastních jednotek dělostřeleckou palbou přes budování ženijních zátarasů k řešení odsunu raněných a poškozené techniky. Jako průzkumné prostředky byly využity i bezpilotní prostředky, které byly v hojnosti používány i nepřítelem,“ upřesnil velitel úkolového uskupení.

V roli nepřítele se na cvičení Dynamic Bison v německém Altmarku představily německé tanky Leopard, které má nově ve výzbroji i česká armáda. „Naživo za použití simulačních technologií jsme si mohli vyzkoušet i přímou střelbu z našich děl na tyto tanky a bylo nesmírně zajímavé vidět, jak se chová tank Leopard při útoku na palebné postavení jednotlivých čet,“ doplnil Buldra.