Přiletí i gripeny

Lákadlem pro diváky budou i akrobatická vystoupení dvojnásobného mistra světa Petra Jirmuse na historickém dvojplošníku Bücker Jungmann, současného mistra Evropy v akrobacii na kluzácích Přemysla Vávry a jediného českého účastníka seriálu Red Bull Air Races Martina Šonky na speciálu Suchoj SU31.

Podle letového ředitele Acrobatshow Vladimíra Labudy přiletí i dvojice nadzvukových stíhaček JAS39 Gripen. „Diváci budou mít příležitost sledovat jejich vstoupení se zasvěceným komentářem velitele letky gripenů majora Jaroslava Míky, který je příbramským rodákem a odchovancem zdejšího aeroklubu,“ říká Labuda.

Letošní program bude ve znamení leteckých skupin. Chybět nebude tradiční velká skupina letadel Trener, ale diváci uvidí i skupinu obratných a rychlých letadel Fascination, skupinu ultralightů Zenair a skupinový aerovlekový start a let kluzáků. „Po roční přestávce opět přijede jeden z nejlepších evropských pilotů vrtulníkových modelů Lukáš Duží z Ostravy a máme zajištěnou i účast německých modelářů se strhující exhibicí akrobatické Extry a také obří model tryskové stíhačky BAE Hawk,“ přiblížil letový ředitel další lákadla letošní Acorbatshow.

Muž na křídle

Patří k nim také Muž na křídle. Zkušený příbramský parašutista Felix Šrámek vystoupí za letu na křídlo bezmotorového kluzáku L13 Blaník letícího ve výšce něco přes 800 metrů nad zemí. Zamává divákům a pak se volným pádem vrhne dolů.

Diváci budou mít jako každý rok možnost se svézt při vyhlídkových letech, prohlédnout si výstavu automobilů.

Připraveny jsou stánky trhovců a samozřejmě i řada atrakcí pro děti – od kolotočů, skákacích hradů až po horolezeckou stěnu. Příjezd k parkovišti bude vyznačen po silnicích od Dlouhé Lhoty a Kotenčic.

Vstupné na více než šestihodinový program je 150 Kč pro jednoho dospělého a jedno dítě, další děti ve věku od 6 do 15 let platí 50 Kč, mladší mají vstup zdarma. Pořadatelé navíc pro letošek připravili novinku – do všech poštovních schránek v Příbrami a okolí budou rozdány slosovatelné letáčky, na které návštěvníci Acrobatshow získají slevu na vstupné a navíc mohou vyhrát vyhlídkový let.

Podrobnosti o programu, který je v neděli od 10 do 16.30 hodin jsou na adrese www.acrobatshow.cz.