Letecký den, který se pod názvem Acrobatshow koná v neděli 13. září na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami, je považován za největší tuzemskou leteckou akci zaměřenou na akrobacii. V minulosti - koná se každý rok nepřetržitě od roku 1997 - hostil takové hvězdy jako byli mistři světa Viktor Čmal a Světlana Kapanina z Ruska, Litevec Jurgis Kairys, Slovák Dušan Šamko, Němec Uli Dembinski nebo pokračovatelé slavné tradice českých mistrů světa Petr Biskup a Martin Stáhalík. Od tragické smrti posledně jmenovaného v roce 2001 je letecký den pořádán zároveň jako Memoriál Martina Stáhalíka.

V letošním roce návštěvníci akce neuvidí nikoho ze zahraničních leteckých akrobatů, letový ředitel akce Vladimír Labuda ale přesto slibuje kvalitní podívanou. „Letos je to opravdu složité s pokrytím finančních nákladů, které se při leteckých show pohybují v řádech s mnoha a mnoha nulami, přesto se nám ale podařilo připravit program, který určitě nadchne laiky a přinejmenším zaujme odborníky,“ říká s úsměvem Labuda.

Kromě divácky atraktivní exhibice dvojnásobného mistra světa Petra Jirmuse na akrobatické replice historického dvojplošníku a spektakulární podívané Létajícího cirkusu Martina Kindernay si přijdou na své i opravdoví znalci letecké akrobacie.
„Bude to takový průvodce leteckou akrobacií, který obsáhne skoro celou její historii dlouhou skoro sto let, protože pilotům velice brzy potom co se bratři Wrightové se svým Flyerem odlepili od země, přestalo stačit obyčejné létání a začali ve vzduchu s kotrmelci,“ říká dlouholetý reprezentant a dnes ředitel Leteckého akrobatického centra v Karlových Varech Jiří Duras, který se představí postupně na čtyřech akrobatických letounech – Zlinech Z142, Z526 a Z50 a na americkém Super Decathlonu.

Světovou špičku dnes představují i další účinkující Acrobatshow - mistr Evropy v akrobacii na kluzácích Přemysl Vávra a Martin Šonka na ruském speciálu unlimited Suchoj SU31.

O Šonkovi, který je „v civilu“ vojenským stíhacím letcem, říká trenér reprezentačního týmu Stano Bajzík, známý v poslední době i z působení v roli hlavního rozhodčího světového mistrovství Red Bull Air Races, poněkud diplomaticky, že „mu to lítá fakt dobře“, ale Labuda je otevřenější: „Myslím, že při troše závodnického štěstí, které je v tomto sportu stejně důležité jako třeba v krasobruslení, bychom jeho jméno mohli brzy tesat zlatým písmem na ranvej slávy, která je součástí památníku Mistrům letecké akrobacie na letišti Dlouhá Lhota.“

Program Acrobatshow, ve kterém se představí i nadzvukové gripeny českého vojenského letectva, začne na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami v neděli 13. září v 10 hodin dopoledne a potrvá do půl páté odpoledne.