Ergoterapie je jednou z velmi účinných technik pro zlepšení psychického i fyzického stavu našich klientů z řad velmi těžce a těžce postižených dětí a mladých dospělých. Lze ji využívat s velkým terapeutickým úspěchem i u menších dětí a osob s lehčím postižením,“ uvedla lékařka Martina Čapková, členka správní rady ALKA.

„Práce s keramickou hlínou je velmi účinnou metodou rozvoje jemné motoriky. Je zásadní také pro klienty s kombinovaným postižením, kteří mají současně poruchu zraku. Při využití kruhu dochází k dalšímu stimulování centrální nervové soustavy. Navíc výrobky jsou po vypálení v keramické peci viditelné i hmatatelné a je možné je různými technikami dozdobit. Výstupy práce pak pomáhají postiženým osobám zvyšovat sebevědomí a pocit užitečnosti,“ doplnila ergoterapeutka Kateřina Tichá. ALKA v rámci projektu pořídila také hrnčířský kruh, keramické hmoty a další potřebné vybavení.

Obecně prospěšná společnost ALKA, která sídlí v areálu nemocnice v Příbrami na Zdaboři, vznikla v roce 2005 jako sdružení rodičů handicapovaných dětí a pedagogů, jež s těmito dětmi přicházejí každý den do kontaktu. V současné době nabízí aktivizační služby, sociální rehabilitaci a odborné sociální poradenství. Má celkem 25 členů od 5 do 26 let, jedná se o klienty se středním až těžkým tělesným motorickým a kombinovaným postižením.