„Jsme velice rádi, že jsme auto získali. Ještě bychom pro auto potřebovali nějakou garáž,“ poznamenala s humorem ředitelka a spoluzakladatelka Alky Šárka Hájková.

Radost se při slavnostním předávání vozu ještě znásobila, když k ředitelce přicházel zástupce nemocnice s klíčky od garáže v zdabořském areálu, kde Alka sídlí.

Společnost založili zhruba před sedmi roky rodiče a speciální pedagogové, kteří denně přicházeli s postiženými do styku. O tři roky později už společnost začala poskytovat registrovanou péči, od počátku závislou na pomoci sponzorů. Její prioritou bylo vybudování denního stacionáře. To se loni povedlo.

„Tím naše plány nekončí. Do budoucna chceme zřídit sociálně terapeutickou místnost, chráněné bydlení, chráněné zaměstnávání, pobytové odlehčovací služby a týdenní stacionář,“ plánuje Šárka Hájková.

Ještě před slavnostním předání auta provedla ředitelka Alky Šárka Hájková návštěvníky všemi místnostmi. V nich handicapovaní klienti odpočívají, cvičí, pracují na tkalcovském stavu, modelují z keramiky. Učí se, pokud to jen trochu jde, větší samostatnosti.

„Máme tu k dispozici různé pomůcky, jako třeba speciální kráječ na chleba, cibuli nebo držák na rychlovarnou konvici, z níž si může klient bezpečně zalít čaj,“ ukazuje Šárka Hájková vybavení kuchyně, kde se jejich svěřenci v rámci denního stacionáře učí mimo jiné i vařit.

O všech novinkách, které Alka poskytuje, připravujeme s Šárkou Hájkovou rozhovor, na který se můžete těšit v příštím týdnu.