V počtu dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu není Příbramsko oproti celorepublikovému průměru výjimkou. Podobných nehod je každým rokem méně, i když rozdíly nejsou nijak vysoké.

Jedna z posledních nehod, v níž figuruje alkohol, se stala minulou sobotu v noci. Osmnáctiletého řidiče fordu se pokoušela v Dobříši zastavit policejní hlídka, ale ten na výzvu policistů nereagoval a ujížděl pryč. Křižovatku, kde nedal přednost v jízdě, projel vysokou rychlostí a pak dostal smyk, najel na krajnici a s autem se převrátil na střechu. Dechová zkouška na místě nehody prokázala téměř 1,5 promile alkoholu. V lednu letošního roku se stalo celkem dvanáct nehod s alkoholem. Za celý loňský rok se stalo pod vlivem alkoholu 109 kolizí, v roce 2006 bylo 110 havárií s alkoholem a rok předtím 127.

Za postupným i když pomalým snižováním počtu dopravních nehod, za kterými je alkohol, vidí policie tvrdší postih viníků. „Pokud někdo bourá opilý a ohozil život nebo zdraví lidí nebo způsobil značnou škodu, je to už trestný čin a viník může dostat vysokou pokutu a také až rok vězení,“ připomněla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. „Když dotyčný pod vlivem alkoholu ale způsobí těžké ublížení na zdraví nebo havaroval opilý v posledních dvou letech, čeká ho ještě větší trest, a to šest měsíců až tři roky vězení,“ dodala mluvčí.
 
Za podobnou nehodu je ve zkráceném přípravném řízení vyšetřován čtyřiadvacetiletý řidič, kterého kontrolovala hlídka policie v Příbrami. Mladík neměl řidičský průkaz, protože mu byl okresním soudem vysloven na jeden rok zákaz řízení. Dechová zkouška na alkohol byla navíc pozitivní. Muž nadýchal 1,77 promile alkoholu a bude se také zpovídat z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
 
Pokud se zákonodárci shodnou na změnách, nebudou se už vymlouvat účastníci nehod na to, že řídila osoba blízká. Usvědčit řidiče, který způsobil kolizi, ale jenž vypoví, že neseděl za volantem, je pro policii tvrdým oříškem. To by mohla připravovaná novela zákona také změnit. Kvůli výmluvám sedmadvacetiletého muže, který u osobáku, jenž narazil v Rosovicích do stromu, musel policejní technik zajistit biologické stopy z volantu a středového sloupku u řidiče. Muž totiž tvrdil, že neřídil, a že seděl vzadu. V dechu měl 1,77 promile alkoholu.