VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani déšť neodradil téměř stovku zájemců o vycházku do Brd

Příbramsko – Také v letošním roce na Den Země se uskutečnily v Brdech odborníky komentované půldenní procházky. Sobotní dopoledne výprava propršela, ale na odpolední část vysvitlo na chvíli i slunce. O lese a jeho fungování, drobných živočiších a ptácích, mluvili David Fischer, zoolog Hornického muzea, Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy a ornitolog Roman Muláček.

24.4.2017
SDÍLEJ:

Ani déšť neodradil téměř stovku zájemců o vycházku do Brd.Foto: Šárka Spáčilová, Bohumil Fišer

První dopolední okruh začínal v Míšově a byl věnován řece Bradavě, okolí Teslínského kláštera a Padrťským rybníkům. Přes vytrvalý silný déšť na procházku vyrazilo více než padesát zájemců.

Druhý okruh odpoledne se věnoval tůňkám na Felbabce a jejich obyvatelům. Téměř čtyřiceti návštěvníkům včetně dětí byly postupně představeny i s vyprávěním o jejich životě všechny tři druhy čolků, různé druhy skokanů, larva vážky, potápník i kuňka žlutobřichá.


Tyto procházky jsou výjimečné tím, že si lidé mohou prohlédnout chráněné živočichy, které třeba jinde nemohou běžně vidět. Obojživelníci, kteří jsou všichni chráněni, jsou indikátorem, že je dané území nezasažené chemikáliemi ze zemědělství a průmyslu. CHKO Brdy, jako zásobárna pitné vody pro své okolí, je výjimečným územím, kde se kromě raka kamenáče prohání a rozmnožují tři druhy čolků (obecný, velký a horský) a mnohé druhy žab jako je kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý a další, které ukazují, že se jedná o výjimečně civilizací nezasažené území.

Bleskové povodně a extrémní sucha: poukazují na přehodnocení nášeho postoje k lesu?

Odborníci na vycházce objasnili, proč není rychlým řešením udržení vody zasypání všech meliorací v lese. Nutná je postupná změna hospodaření od holosečného k podrostnímu a výběrnému hospodaření s rozrůzněním věkové skladby lesa a doplněním původních listnatých dřevin.

Vysvětlili rovněž, proč je v Brdech nyní tolik vytěžených míst. Les totiž po 80 až 100 letech růstu dospěl do mýtního věku. Obrovské plochy lesa byly zničeny po kalamitách a opět osázeny po druhé světové válce a stromy právě nyní začínají být ve věku k těžbě.

Účastníci se také dozvěděli, proč mají čolci, kuňky a další druhy zářivě barevná bříška či další části těla. Je to totiž ochrana před predátory, varují tím, že jsou jedovatí a když by je predátor snědl, bude mu hodně špatně.

#clanek|3220698#
„Brdský les stejně jako většina lesa v České republice byl přeměněn na smrkové monokultury před více jak 200 lety v souvislosti s potřebou dřevěného uhlí na rozvoj hutnictví," řekl k současnému stavu brdských lesů při vycházce Bohumil Fišer, vedoucí správy CHKO Brdy. „Dnes je třeba zvážit, zda nám bleskové povodně a extrémní sucha neukazují, že bychom měli zásadně přehodnotit náš postoj k lesu. Věkově různorodý a druhově bohatší les je mnohem stabilnější a funguje jako houba při koupání ve vaně. Je schopen nasát vodu a postupně ji pouštět."

Bohumil Fišer byl ze sobotní účasti potěšen. "Jsem nadšen, že přes nepřízeň počasí, bylo téměř 100 lidí, které zajímalo, co se v CHKO Brdy děje, " zhodnotil komentované procházky.

ŠÁRKA SPÁČILOVÁ

Autor: Redakce

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Žáci 4. třídy ZŠ Propojení Sedlčany si vyzkoušeli roli trhovců a jaké je to nabízet vlastnoručně vyrobené zboží.
13

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Sníh způsobil dopravní nehody

Příbramsko – Opravdová zima dorazila i do příbramského okresu a na silnice o víkendu napadl dlouho předpovídaný sníh. A řidičům okamžitě zkomplikoval život. V neděli 10. prosince se na Příbramsku staly tři nehody, při kterých utrpěli účastníci silničního provozu lehká zranění. 

Středočeské nemocnice poznají v úterý nové vedení

Střední Čechy – Nové vedení mají všechny nemocnice Středočeského kraje, které jako akciové společnosti fungují v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi. Před týdnem středočeští zastupitelé odsouhlasili změny stanov, podle nichž se počet členů jejich představenstev rozšíří ze tří na pět – s tím, že jedno místo bude vyhrazeno pro představitele asociace středočeských nemocnic a pro post předsedy představenstva se počítá s ředitelem nemocnice – a v pondělí krajští odkývli personální změny.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Udine - Český reprezentační záložník Antonín Barák se v nedělním zápase podílel velkou měrou na vítězství svého Udine proti Beneventu 2:0. Barák dokázal v utkání jednou skórovat a u druhého gólu si připsal asistenci. Dalším skvělým výkonem tak potvrdil svůj povedený premiérový podzim v italské Serii A.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT