Film vznikal ve spolupráci s obcí Milín a DDM Praha 4 a premiéru měl při přátelském setkání svazku obcí z oblasti Ledra a našich obcí v italské Locce.

Svou českou premiéru měl 23. října v kulturním domě v Milíně a její součástí byla i projekce s představením vzniku filmu a hudební doprovod.

Základní umělecká škola Jakuba Jana Ryby v Příbrami se pyšní novým animovaným filmem s názvem Naši Italové, který vypráví o exodu italských obyvatel za první světové války do Čech, konkrétně na Příbramsko.

Hlavou celého tohoto projektu byla Petra Peštová, učitelka výtvarného oboru v ZUŠ. Hudební stránku měli pod palcem Adam Tomášek spolu s Mikulášem Čimburou a za literárně dramatický obor, který vytvořil dabing je potřeba zmínit jméno učitelky Ivany Procházkové. Snímek tak ukazuje vynikající spolupráci mezi několika obory.

Diváci na snímek reagovali pozitivně. Podle jejich reakcí na ně animovaný snímek působí silně emotivně a jak někteří po skončení promítání prozradili, tak měli i husí kůži a obsah filmu jim vehnal slzy do očí.