Hlasování je nejstarší novodobou soutěží na tuzemském pivním trhu. Její první výsledky byly vyhlášeny již na konci roku 1990. Letos se hlasovalo celkem pro rekordních 198 značek a Pivovar Herold Březnice se tak stal nejlepším malým pivovarem roku 2009.

Sládek František Pinkava, který cenu za pivovar přebíral, přivezl z Prahy diplom a keramický pohár s pečetí. Pivo Herold soutěžilo i v kategoriích piv. V této kategorii však dosáhl na takzvaná bramborová místa. Předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich však tvrdí, že Herold má správně nakročeno a lze očekávat, že březnická třináctka a Kvasnicový pšeničný ležák se příští rok umístí. Podle Erlicha drží Herold prim také v tom, že je to nejmenší průmyslový pivovar v České republice. Herold si navíc odnesl ocenění největšího skokana roku ve všech kategoriích.

„Pivovar získává prestižní ocenění jako Česká pivní pečeť, Pivo České republiky či Potravinářský výrobek roku, ale toto ocenění je naším prvním a hodně si ho ceníme. Potěšilo nás i umístění piv v této soutěži a doufáme, že příští rok obsadíme kromě těch bramborových míst i nějaké vítězné, protože je to ocenění nejen pivovaru, ale i všech, kteří se podílejí na jeho výrobě,“ řekl k úspěchu březnického pivovaru jeho sládek František Pinkava.

Vítězem mezi minipivovary se letos stal Pivovarský dvůr Chýně. Porotci dále vyhlašovali vítěze v 11 kategoriích. Jedenáctkou roku se stal Svijanský Máz Pivovaru Svijany, speciálem pak čtrnáctistupňové světlé pivo Kvasar Pivovaru Černá Hora.

Rodinný pivovar Bernard získal první cenu mezi tmavými pivy za své třináctistupňové černé pivo. Polotmavým pivem roku je třináctistupňový Primátor Polotmavý Pivovaru Náchod. Mezi nealkoholickými pivy se stalo vítězem pivo Bernard Free Jantar Rodinného pivovaru Bernard. Titul Sládek roku získal Ladislav Veselý z pražského minipivovaru U Medvídků. Cenu v kategorii Pivní počin roku získal letos nově otevřený průmyslový pivovar v Chotěboři. Podle předsedy Tomáše Erlicha se v České republice otevřel nový průmyslový pivovar po 33 letech.

Pinkavová Eliška