Zástupci hnutí ANO odmítli redakci ke svému vítězství poskytnout vyjádření.

Svou radost z druhého místa ale neskrývali zástupci TOP 09. „S výsledkem jsme velmi spokojeni, chceme poděkovat všem, kteří nám dali svůj hlas. Před čtyřmi roky jsme získali necelých 13 % a čtyři mandáty, nyní máme 15 % a o jeden mandát víc, což beru jako úspěch,“ řekl po sečtení výsledků Marek Školoud, který kandidoval z druhé pozice.

Opozice v menšině

O jeden mandát si polepšila i opoziční ODS a bude mít dva zastupitele. „Děkujeme všem, kteří nám dali hlas v komunálních volbách. Po dvouleté pauze bez zastupitele za ODS v příbramském zastupitelstvu budeme mít dva kvalitní zástupce,“ po volbách lídr ODS Zdeněk Havrančík, který se ale do zastupitelstva nedostal, byl přeskočený trojkou Miroslavem Peterkou a Svatoplukem Chastinou, který poskočil z osmnáctého místa.

Naopak jedno křeslo ztratili komunisté a Šance pro Příbram. Po jednom zastupiteli bude mít hnutí Příbramáci pro Příbram, jejich dvojka Petr Kareš byl v minulém období třetím zastupitelem zmíněné Šance.

Piráti nechtějí být jen do počtu

Nováčky v městském zastupitelstvu budou Piráti. Podařilo se jim získat jeden mandát, který obsadí jejích lídr jednadvacetiletý Antonín Schejbal.

„Vážím si podpory a uvědomuji si zodpovědnost, kterou sebou přináší. Nebude to lehké, ale věřím, že toho můžeme hodně dokázat a v zastupitelstvu určitě nebudeme jenom do počtu,“ řekl po svém zvolení Antonín Schejbal s tím, že Pirátům unikl druhý mandát jen několik málo procent. Podle jeho slov ale i s jedním mandátem mohou něco v příbramském zastupitelstvu dokázat.

Zastupitelstvo bez ČSSD

ČSSD, která v letech 2006 až 2014 město vedla, skončila těsně pod hranicí pěti procent s výsledkem 4,78% a přišla tak o své čtyři, respektive tři mandáty, neboť bývalý starosta Pavel Pikrt ze strany po minulých volbách vystoupil a v zastupitelstvu byl jako nezařazený.

„Jsme zklamaní, přestože jsme čtyři roky v zastupitelstvu opravdu makali, mrzí nás to a není pro nás útěchou, že podobných výsledků dosáhla ČSSD i v jiných městech. Na konkrétní analýzu je ještě brzy, ale jde o celorepublikovou záležitost, kterou bude potřeba řešit,“ řekl lídr příbramských sociálních demokratů Petr Větrovský.

Jednání o koalici

Hned druhý den po volbách se pomalu začala rozjíždět jednání s vítězem o možné koalici. První informativní schůzku už mají za sebou zástupci ANO a TOP 09. Další schůzku měli členové ANO se zástupci komunistů.

Samotnému ANO chybí k nadpoloviční většině jeden mandát. Tento fakt vede některé lídry opozičních stran jako například Vladimíra Krále ze Šance pro Příbram k úvaze, že by koalice ANO a TOP 09 z minulého období nemusela pokračovat a že se ANO pokusí vládnout v Příbrami samo s tichou podporou některé z dalších stran a hnutí. Zda tomu tak opravdu bude či nikoli, na to odpoví následující dny a týdny.