„Jeho základní snahou je předejít agresivnímu chování, není to však pomocí síly a zbraní, ale určitou formou komunikace, trpělivým vysvětlováním problému i účelu bezpečnostního opatření, diskutováním o možném překročení hranic protiprávního jednání s poučením, že jinak zjednají pořádek tzv. těžkooděnci neboli pořádková jednotka," vysvětlila smysl týmu policejní mluvčí Monika Schindlová.

Členy týmu poznáte snadno. Pohybují se v reflexní vestě blízko davu nebo přímo mezi lidmi a již v mnohých případech se jim podařilo rozmluvit možný střet mezi extrémistickými skupinami nebo mezi fotbalovými fanoušky. Mnohdy „na hraně" stojící vyostřené jednání skončilo nakonec poklidným průběhem akce.

Také čtěte: Je náš region připraven na povodně?

„U zrodu pracovní skupiny stálo 23 osob, nyní se počet ustálil na 15 lidech. Tým se povětšinou obměnil, tři původní členově vytrvali a některé své volné dny místo v pohodlí svého domova tráví v práci. Záleží na tom, kdy je nahlášen sportovní zápas, pochod, demonstrace či nějaké shromáždění," upřesnila mluvčí. Policisté se do týmu přihlásili dobrovolně. Je to pro ně určitá nadstavba k jejich hlavní náplni práce u policie. Procházejí pak náročným tréninkem, protože zátěž na jejich psychiku je při akcích značná.

V loňském roce se antikonfliktní tým Středočeského kraje účastnil 26 bezpečnostních opatření. Jednalo se zejména o fotbalová utkání v Příbrami, Mladé Boleslavi, ale i v Kutné Hoře, Vlašimi či Liberci.

Nepřehlédněte: Příbramští stavaři jsou nejlepší v republice

Dále například pomáhal zajišťovat dvoudenní oslavy osmistého výročí založení města Příbrami, Svatováclavské slavnosti ve Staré Boleslavi, návštěvu čínského prezidenta v ČR nebo českého prezidenta, když cestoval během tří dnů po různých místech Středočeského kraje.
Členové týmu také vypomáhali v Praze při demonstracích 1. května, 17. listopadu a na festivalu Prague Pride, na kterém bylo kolem čtyřiceti tisíc lidí.