Na příbramském hřbitově Na Hvězdičceve čtvrtekzačala s ošetřováním a kácením dřevin parta čtyř stromolezců od Kladna. Mezi nimi byl oblečený v postroji třiatřicetiletý Jiří Málek ze Stochova. Ještě než se pustil do práce, odpověděl Deníku na několik otázek.

V které části hřbitova začnete pracovat?
Teď provádíme kácení vybraných stromů a pak se přesuneme na spodní část hřbitova pod kapličku, kde budeme pokračovat v ošetřování.

Lidé sem mají ze všech stran přístup. Nehrozí jim tu nebezpečí?
Prostor, kde se pracuje, je ohraničený páskou a i my se pohybujeme kolem. Navíc na zemi jsou takzvaní pozemníci, lidé, kteří by měli dávat pozor, aby nikdo do ohraničeného prostoru nevstoupil.

Nehrozí poničení náhrobků?
Když už se budeme pohybovat nad náhrobky, samozřejmě budeme navazovat veškeré větve a spouštět po laně. Kdyby se náhodou něco takového stalo, firma je proti tomu pojištěná.

Neuráží vás slovo stromolezec?
Vůbec mi to nevadí. Je dobře, že lidé o téhle profesi vědí a zajímají se o to, co děláme.

Co musí člověk udělat pro to, aby se stal arboristou?
Především by měl mít zájem o přírodu, vědět něco o stromech, mít nějaké vzdělání o biologii stromů. No a pak taky nějakou fyzickou zdatnost a zručnost. A zapálení pro tu práci.

Už jste někdy dřív pracoval v Příbrami?
Nepracoval. Byl jsem tu ale několikrát při cestě do jižních Čech. Byl jsem na Svaté Hoře, na památníku Vojna a máme v plánu návštěvu hornického muzea.

Vraťme se zpět ke stromům. Už vám někdy bylo smutno při pohledu na vykácenou ulici?
Vždycky doufám, že ten, kdo za tím stojí, věděl, proč to dělá. Vím, že je pro někoho těžké se se starými stromy rozloučit. Těžko se pak vysvětluje, že jsou v havarijním stavu a hrozí reálné nebezpečí úrazu nebo zničení majetku. Konečně, i ten zahradník by měl tu a tam vzít pilku a staré stromy a keře nehradit novými a mladými, aby ta kontinuita pokračovala dál.

Už se do vás někdo pustil, když jste řezal nebo kácel strom?
Řekl bych, že je právě naopak víc těch lidí, kteří říkají – jen to tu pokácejte všechno, padá nám sem nepořádek. Až mě to někdy mrzí. Samozřejmě za námi chodí i lidé, kteří s kácením nesouhlasí. To se jim pak snažíme rozumě vysvětlit, že to jinak nejde.

Umíte si představit sedět celou pracovní dobu na židli?
Nevím, asi ne.

Co děláte mimo sezonu, když se do stromu nesmí říznout?
Obvykle to řešíme ještě jinou, vedlejší pracovní činností. Mám ještě několik jiných živností. Ale hlavně odpočíváme a sbíráme síly na další sezonu.