První etapa revitalizace zeleně začala právě na hřbitově, kde jsou stovky vzrostlých stromů, z nichž některé je potřeba pokácet a jiné odborně prořezat.

Arboristé začali nejdříve s kácením v horní části hřbitova a pak se prý přesunou do spodní části, kde se pustí do prořezu větví.

O své zdraví a nebo náhrobky lidé nemusejí mít obavy. Místo, kde hrozí padání větví při prořezávání či kácení, bude vždy ohraničené oranžovou páskou. Tu by samozřejmě každý měl respektovat.

„Když zrovna pracujeme na stromech, na zemi jsou takzvaní pozemníci, kteří dávají pozor na to, aby za pásku nikdo nevstoupil. Pokud se budeme pohybovat nad náhrobky, větve budeme navazovat, aby volně nepadaly dolů a něco nerozbily,“ popsal postup prací arborista Jiří Málek ze Stochova u Kladna.

Projekt revitalizace zeleně zahrnuje kromě hřbitova Na Hvězdičce také ulice Balbínova a Žižkova. Na hřbitově má být celkem ošetřeno 400 vzrostlých stromů tak, aby byla co nejvíc zajištěna jejich životaschopnost.

Vykácené dřeviny mají co nejdříve nahradit nové, a to už letos na podzim a na jaře příštího roku.

Revitalizace vyjde na zhruba 6,2 milionu korun. Z toho 90 procent hradí Evropská unie a zbytek, asi milion, si doplatí město ze svého.