„Jednou z kategorií návštěvníků jsou lidé v tísni, kteří ztratili nějaký důležitý dokument, jako třeba potvrzení o zaměstnání nebo vysvědčení,“ řekla Věra Smolová.

V příbramském archivu lze najít například veškeré třídní výkazy, potvrzený opis vysvědčení tedy není příliš složité vystavit. Jsou známé i případy, kdy úřady odmítly rodině dovolit pochovat zesnulého na hřbitově, protože chyběl dokument potvrzující vlastnictví hrobu. Častým důvodem návštěvy je i potřeba získání informací z katastru nemovitostí. „Spory o pozemky už nyní opadají, největší nával byl v době restitucí,“ doplnila Věra Smolová.

Podle pracovníků archivů roste v současnosti také zájem mladých lidí. Studenti mohou využít archiválií při psaní bakalářských či diplomových prací. „Byla jsem se v archivu podívat na nedávném dni otevřených dveří a celkem mě to překvapilo. Do té doby jsme měla za to, že v archivu jsou jen samé dokumenty, které stejně nikdy nevyužiju, když nejsem historik, ale byla tam i spousta fotografií staré Příbrami, to bylo hodně zajímavé,“podotkla Bára Nová z Příbrami.

Historické fotografie lákají velkou část návštěvníků archivu, kteří je porovnávají s tím, jak to vypadá nyní. V badatelně může studovat dokumenty každý a zdarma. Kvůli krádežím se ale v poslední době hodně zpřísnily podmínky. Pracovníci archivu na požádání zájemcům najdou vybrané materiály, které ke své práci potřebují, mohou si je i vyfotit.

Příbramský okresní archiv skladuje materiály na 3500 metrech čtverečních, v oddělení regionální knihovny je pak na třicet tisíc svazků. K dispozici jsou například obecní kroniky či farní knihy a matriky. Pokud chce někdo pátrat po svých předcích, bývá nejsnazší začít právě u farních knih. Do 17. století je prý pětadevadesátiprocentní šance na úspěch při hledání. S postupem do minulosti je to však horší a třeba z 15. století už běžný člověk nemá šanci nic nalézt, písemné záznamy prostě nejsou.

„Nejcennější věci se snažíme digitalizovat, takže jsou už některé k dispozici na CD či DVD. Ale máme víc práce, než můžeme mít k dispozici lidí, takže to nepostupuje moc rychle. Důvodem jsou i finance. Dříve nám pomáhali lidé na civilní službě. Trend k tomu směřuje, ale pochybuji o tom. Kompatibilita médií navíc není dobrá, papír je prostě papír. To je i velký problém do budoucna, stačí jeden šikovný hacker a je konec,“ dodala Věra Smolová.