„Pokud vám jeho příjmení připomíná cosi z dávné historie našeho regionu, je to opravdu tak – tento vzácný muž je přímým potomkem podbrdské větve rytířů Bechyňů z Lažan, jimž svého času patřilo mnoho vsí v okolí Příbrami – rod se rozdělil na větev z Pičína, Bukové, Dlouhé Lhoty a z Trhových Dušník, která kvete do dnešní doby a z níž pochází i náš host,“ uvedla Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu Příbram s tím, že prarodiči větve z Trhových Dušník byli ve druhé polovině 16. století Kašpar Bechyně z Lažan s manželkou Annou Bukovanskou z Bukovan.
Kašpar Bechyně koupil někdy kolem roku 1586 dům se značným hospodářským zázemím proti Dolejší Oboře a vybudoval z něj šlechtické renesanční sídlo.
Tento "Hrádek" po barokní přestavbě v 18. století zdobil spodní část Plzeňské ulice až do roku 1955, kdy byl na nesmyslný příkaz úřadů zbourán.
„V současnosti je ve Státním okresním archivu v Příbrami výstava nazvaná Příběhy z Hrádku, která mapuje dějiny tohoto domu v průběhu staletí a je obohacena o mnoho fotografií a procházku po celé Plzeňské ulici. MUDr. Bechinie – Lažan přijel shlédnout právě tuto výstavu, protože se o historii svého rodu – stejně jako mnozí z nás - zajímá po celý život,“ dodala Věra Smolová a připomněla, že výstava určena nejen milovníkům Příbrami, je otevřena ve státním okresním archivu ještě do konce listopadu, a to ve všední dny.