"My jsme si jako Odbor komunikace společně s 13. dělostřeleckým plukem připravili program s názvem Příprava občanů k obraně státu, kdy chceme žáky prakticky připravit na situace, se kterými se mohou v dnešní době setkat, a to například jak poskytnout správně první pomoc, jak ošetřit různá poranění a co dělat, když dojde k úniku nějaké chemické látky," popsala obsah prezentace Daniela Holzelová z Odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

A dále pokračovala upřesněním programu: "Potom tady budou mít spíše teoretickou část, pak jim zase představíme mezinárodní organizace, v jakých organizacích jsme a proč do nich vstupujeme, jaké úkoly musí vojáci v rámci své profese plnit."

Program je zaměřen na 2. stupeň základních škol a pro střední školy. Děti se v něm dozvěděly, jak funguje česká armáda, co je branná povinnost, proč jsme v NATO, vyzkoušely si prakticky první pomoc či chemický oblek a masku. Seznámily se s tím, co dokážou zbraně hromadného ničení nebo co dělat, když dojde k úniku chemických látek. Také zažily výstřel děla v tělocvičně, mohly si prohlédnout výstroj a výzbroj jednotlivých odborností a přihlížely ukázkám boje muže proti muži na trávníku před školou. To je ostatně velmi zaujalo a nadšení projevovaly i hlasitým povzbuzováním.

Ředitel sedlčanského gymnázia Radomír Pecka k projektu uvedl: "Rozhodně jako ředitel školy tuto akci podporuji. Úloha armády je současné době velmi důležitá a děti takovéto aktivity rozhodně vítají. Přístup armády je atraktivnější, než když to přednáší učitelé a naši podporu ta akce má."