„Ministerstvo obrany připravilo návrh na nasazení radiolokátorů v letošním roce k ochraně polské základny v Ghazní v operaci ISAF v Afghánistánu,“ informovala Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR. Případné nasazení je předmětem projednávání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Radiolokátor slouží ke zjišťování a lokalizaci dělostřelectva protivníka a k řízení palby vlastních zbraní. Systém může zaměřovat a zpracovávat údaje o více než stovce projektilů za minutu, zároveň sledovat až osm letících střel, určit postavení zbraní, které je vypálily a navést na ně vlastní palebné prostředky.

Radiolokátor Arthur může sledovat na sestupné dráze, kde jsou minimalizovány vlivy povětrnostních podmínek i vlastní projektily, spočítá bod středního nárazu a podle něho je odvetná palba dále zpřesňována. Ukázka činnosti dala všem přítomným možnost seznámit se s praktických využitím radiolokátoru a jeho efektivitou.

Vojáci v Brdech předvedli, jak radiolokátor funguje. Z oblasti cílové dopadové plochy Tok byla simulována nepřátelská palba těžkých minometů.

Radiolokátor ve vyhledávacím režimu střely za letu během několika sekund zachytil a ještě před jejich dopadem byly sirénou před útokem varovány vlastní jednotky. Na základě údajů radiolokátoru bylo zároveň podle dráhy střel vypočítáno místo, odkud byly vypáleny a získané údaje byly předány vlastnímu dělostřelectvu, které zahájilo odvetnou palbu zaměřenou na zničení nepřátelských postavení.

V tomto případě byla palba vedena baterií samohybných kanónových houfnic vz. 77, ráže 152 mm.

Radiolokátor Arthur je nejmodernější systém své kategorie, používaný armádami Švédska, Norska, Dánska a Velké Británie. Radiolokátory zavedené v Armádě ČR mají ovšem několik vylepšení, která výrazně zvyšují jejich užitnou hodnotu.

Automobily Tatra 815, na kterých je zařízení namontováno, mají lepší parametry než pásové podvozky používané ostatními armádami. Navíc je verze pro českou armádu doplněna automatickým vyrovnáním antény v horizontální rovině a chlazením radiolokátoru, které by bylo neocenitelné při eventuelním použití v extrémních klimatických podmínkách zemí, kde v současné době probíhají zahraniční mise NATO.

První radiolokátory Arthur získala Armáda ČR v roce 2006, výcvik obsluh a příprava na mise byla ukončena v září 2008. Poté byla vytvořena a sladěna úkolová jednotka, radiolokační četa, vojáci prošli dalšími specializovanými kurzy včetně jazykových a od února 2009 mohou kdykoliv nastoupit k plnění úkolů v rámci mezinárodních jednotek.

V prostoru cvičiště Hrachoviště byla spolu s předvedením radiolokátoru připravena i statická ukázka další výzbroje a vybavení 132. dělostře­leckého oddílu 13. dělostřelecké brigády Jince. Do Brd se přijel podívat i náčelník Generálního štábu, armádní generál Vlastimil Picek.

Petr Ježek