Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Astronom Jiří Grygar zavítal na Ebicyklu do Sedlčan

Sedlčany /FOTO/ – Spanilou jízdu astronomů od hvězdárny k hvězdárně provázela letos tropická vedra. Nejinak tomu bylo při třetí ze sedmi etap třicátého ročníku Ebicyklu, která končila v úterý 23. července v Sedlčanech. Rtuť teploměru vyšplhala nad 32 stupňů Celsia.

31.7.2013
SDÍLEJ:

MEDIÁLNĚ známý Jiří Grygar (vlevo) se po příjezdu pozdravil s místními astronomy – na snímku je s Vladimírem Roškotem.Foto: Marie Břeňová

Hvězdář znal Josefa Sadila

Za řídítka usedlo několik desítek profesionálních i amatérských zájemců o astronomii a řada z nich nespojila vědu se zdravým ekologickým způsobem přepravy poprvé.

„Ebicykl jezdím pravidelně, vynechal jsem jen první dva ročníky. Zatím je to nejteplejší ročník, který jsem kdy na Ebicyklu jel," uvedl například Karel Bejček z Hradce Králové. Své povolání nám devětašedesátiletý účastník stručně přiblížil slovy: „Lidově řečeno jsem hvězdář. Naše hvězdárna v Hradci Králové je krajským zařízením, nyní se v něm staví nové digitální planetárium, které by mělo být hotovo zhruba za rok." Pochlubit se prý může jejich hvězdárna také přednáškovým sálem pro osmdesát lidí.

„Každá hvězdárna je zajímavá něčím jiným, někde mají zajímavé přístroje, jinde lidi nebo stojí observatoř na zajímavém místě… Nechci žádnou urazit, ale nejvíc se mi líbí asi ta v Ondřejově. Sedlčanské hvězdárně bych nevytkl nic. Navíc je pojmenována po Josefu Sadilovi, kterého jsem osobně jako student znal. Obdivoval jsem jeho znalosti o planetách. Dodnes mám doma o nich jeho knihu, která je i v současné době zajímavým čtením. Josef Sadil mi byl blízký i tím, že se zajímal o život mravenců a zkoumal jejich život v mraveništi. Mým celoživotním koníčkem je totiž ornitologie, takže jsme měli oba k přírodě blízko," poznamenal Karel Bejček.

Na to, že právě absolvoval 90 kilometrů z Rokycan do Sedlčan, byl výřečný a plný elánu. „Kolik jsem toho dnes vypil? Nevím. Ale zapisoval jsem si spotřebu z Chebu do Horšovského Týna. První etapa měřila 120 km a to jsem vypil šest litrů vody a litr nealkoholického piva," prozradil. 

Cyklistka zabloudila na Svatou Horu

V týmu cyklistů jsou lidé různých profesí. Kromě vědců, například lékař, zdravotní sestra, faráři, pedagogové. Božena Štaudová z východních Čech je bývalou kantorkou. Rozdělila se s námi o čerstvé zážitky. „Jedu teprve potřetí. Jízda byla celkově dost fyzicky náročná. V Hluboši jsem si v duchu říkala, že bych se měla podívat také do Příbrami a na Svatou Horu. Dlouho jsem o tom uvažovala, pak jsem tyto myšlenky zavrhla s tím, že pojedu podle itineráře. A najednou jsem zjistila, že jsem trochu zabloudila a jsem na Svaté Hoře," zasmála se.

Nejstarší účastníci: Hejtman a Práče

Jiří Grygar, pro kterého se vžila na Ebicyklu přezdívka Hejtman, je v 77 letech nejstarším účastníkem Ebicyklu. Jiří Komrska z Brna si zakládá na tom, že je o měsíc mladší než on . „O celý měsíc," upřesňuje. Proto prý kolegové astronomové říkají Jiřímu Komrskovi Práče.

„Snažím se účastnit každoročně. Vyjíždím na každou etapu brzy ráno, protože to, co mladým trvá šest hodin, já ujedu za deset," vysvětlil Jiří Komrska, význačný český fyzik, který se dále věnuje svému povolání jako profesor na brněnské vysoké škole technické. Jednu z těch nejhezčích hvězdáren prý poznal na Slovensku ve Žďáru nad Hronem. „Vládla tam krásná atmosféra. Ale i na dalších místech se člověk setkává s nadšenci. To je na tom to nejkrásnější," dodal. Pochlubil se, že má pět bicyklů – dvě skládací kola, dvě horská a jeden tandem. „Na Ebicyklu ale jezdím důsledně na dámském horském kole a to proto, že se mi v mém věku těžko přehazuje noha přes rám," vysvětlil.

„Dnešní etapa měřila 93,5 kilometrů," byla jedna z prvních vět, které po dojezdu ke kulturnímu domu pronesl mediálně nejznámější účastník 30. ročníku Ebicyklu Jiří Grygar. „Samozřejmě, že pojedu všechny etapy, nemám žádnou úlevu," avizoval.

„Z Rokycan jsme vyjeli dnes dost pozdě. Nejdřív jsme pozorovali dalekohledem Slunce. Pak jsme cestou vybočili jsme z trasy k památníku z druhé světové války. Jeli jsme se podívat na místo, kde vedla demarkační čára mezi americkými a sovětskými vojsky. U památníku jsme vytvořili živý obraz. Já jsem představoval generála Pattona, můj kolega si zahrál na sovětského generála. Pak jsme to brali přes Dobříš, Novou Ves, Zaječov. Udělali jsme si blízko Hořovic delší přestávku. V chládku v hospodě jsme přečkali to největší teplo. Mám na kole teploměr. Vím, že ve stínu bylo v tu dobu 32 a na slunku 45 stupňů Celsia," zdůvodnil pozdější dojezd malé skupinky Grygar.

Ta do Sedlčan dorazila krátce před 20. hodinou, což bylo asi o tři hodiny déle za „Práčetem" alias Jiřím Komrskou. Grygar potvrdil, že již nyní plánují 31. ročník. „Pojedeme od hvězdárny k hvězdárně na Slovensku. Víte, máme to jako to bývá v trojpolním hospodářství. Střídáme po roce Moravu a Slezsko, Čechy a Slovensko. Jezdíme tak republikou křížem krážem. Pokud jde o Sedlčany, jsem tu pečený vařený," zasmál se. „Nejvíc se těším na ty nejvzdálenější kolegy, protože tu jsou účastníci od západních Čech až po Slovensko," dodal Jiří Grygar.

Účastníky oficiálně přivítali v sedlčanském kulturním domě zejména místní nestoři astronomie – Vladimír Roškot a František Lomoz. Vedoucí sedlčanské hvězdárny František Lomoz si s Grygarem, autorem knihy Na kole ke hvězdám, i s ostatními kolegy trochu zažertoval.

„V té knize je zmíněná teze, že nultý ročník Ebicyklu se jel to léto před velkým třeskem. A já tuto a některé další knižní poznámky využiji ve své teorii. Ta povede k tomu, jak začal velký třesk a proč je temná hmota v oblasti galaxií. Z teorie mi vychází, že v určitém prostoru je poloměr neutronu veliký jako velká galaxie," avizoval, o čem bude ještě před noční návštěvou hvězdárny pro obveselení astronomů hovořit. Spontánní smích jeho kolegy Vladimíra Roškota napovídal, že půjde o vykutálený vědecký objev.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

31.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení