Pokud navštívíte nějaký bar či restauraci v Příbrami, máte velkou šanci, že vás bude vyrušovat neustálé blikání a různorodé zvuky vydávané výherními automaty. Podle údajů z minulého roku byste totiž ve městě našli na 50 provozoven s těmito takzvanými bednami.
Sedmnáctiletého Lukáše z Příbrami, který si nepřál uvést své příjmení, čeká příští rok maturita, ale sám se obává, jestli se k ní vůbec dostane. Podle vlastních slov se z něj stal gambler. „Začal jsem hrát asi před rokem, protože jsem potřeboval peníze. Naše rodina nemá moc velký příjem a tohle se mi zdálo jako nejlepší řešení,“ vyzradil Lukáš. Hraní automatů mu však kromě peněz začalo brát i spoustu času a přestal stíhat ve škole. V problémové situaci se mu snažili pomoct především kamarádi a rodiče, neustále ho však láká možnost vysoké výhry.
Na popud občanů vyhlásila radnice anketu, ve které se mohli lidé vyjádřit, zda má být regulován výskyt výherních automatů. Kladem jejich provozování je však fakt, že se loni na poplatcích z provozoven vybralo necelých 19 milionů korun, které byly podle starosty Josefa Řiháka použity na podporu sportovních, kulturních a společenských organizací, a také na dětská hřiště a sportoviště. Výsledkem hlasování bylo 225 vyplněných lístků, z nichž pouze deset bylo proti omezení automatů. Na některých lístcích se vyskytly i komentáře, podle kterých by měl být zakázán provoz automatů především v historické části města.
„Teď budeme zjišťovat jak problém vyřešit legislativně a jak si s ním poradila i jiná města. Myslím, že někdy po letních prázdninách předložíme návrh radě zastupitelstva, jež pak bude o nabízených možnostech hlasovat,“ sdělil Deníku starosta Josef Řihák.
Radní by mohli najít příklad třeba v Mladé Boleslavi, kde v těchto dnech již platí vyhláška stanovující provozovny, kde najdete výherní automaty, což zamezí vzniku nových. Dále mladoboleslavská radnice bude projednávat i kritéria provozu automatů, například odhlučněná okna, kamerový systém či omezení vydávání alkoholu.

Jak byste regulovali počet výherních automatů ve městě vy? Zapojte se do diskuse