Ceny benzínu se v poslední době pohybují v nezvykle vysokých číslech a tvoří jeden historický rekord za druhým. Průměrné ceny ve Středočeském kraji byly ve středu 34,54 korun za litr Naturalu 95 a 33,92 korun za litr nafty.

Následkem jsou například úvahy řidičů o tom, že by si nechali předělat svá auta na LPG. Vzhledem k tomu, že taková úprava vyjde i na několik desítek tisíc, odborníci tvrdí, že se pohon na LPG začne vyplácet tehdy, když řidič auto používá aktivně denně.

Zvyšující se ceny pohonných hmot mají ale za následek i další zdražování. Rostou i ceny za kurz autoškoly. Zatímco v některých krajích majitelé autoškol teprve zvažují zdražení kurzů, na Příbramsku už je kurzovné dražší.

Budoucí řidiči zaplatí v Příbrami za autoškolu na osobní vůz zhruba 10750 korun, studenti pak kolem 9850 korun. „Od začátku tohoto roku se cena benzínu zvedla skoro o šest korun za litr. Pro majitele autoškol by bylo neúnosné, kdyby zachovali původní ceny. My jsme zdražili o tři stovky jak u studentů, tak u ostatních řidičů,“ uvedl spolumajitel autoškoly v Příbrami Milan Štefan.

Zrovna ale v Příbrami jsou podle Milana Štefana ceny za kurz ve srovnání s jinými lokalitami nízké. „Vzhledem k tomu, že je nás v Příbrami hodně, co provozujeme autoškolu, snažíme se držet ceny dost při zemi. Pochopitelně kvůli konkurenci. Například v Sedlčanech zaplatí budoucí řidiči za řidičák více než v Příbrami,“ doplnil Milan Štefan.

Pokud ceny benzínu půjdou dále dlouhodobě nahoru, budou majitelé autoškol muset cenu za kurz opět navýšit. Na tom se shodují. Navíc je plánována novela zákona o autoškolách, podle které by čekaly studenty a také provozovatele určité změny. Uchazeči o řidičský průkaz by museli jednak nově absolvovat psychologické testy, ale také by je čekalo o něco více jízd. A více jízd rovná se více propáleného benzínu. Není pochyb o tom, že by se to projevilo v platbě za kurz autoškoly.

„S penězi je to dneska špatné na všech frontách. Pokud jde o řidičák, trochu mě mrzí, že ho ještě nemám. Když jsem byl na střední škole, mohl jsem si ho udělat asi za tisíc korun, protože nám na to škola přidávala. Potom jsem si ho mohl udělat u zaměstnavatele, to by mě vyšlo zhruba na čtyři tisíce. Ani v jednom případě jsem však řidičák nepotřeboval. Teď, když potřebuji, zaplatím za něj takovou pálku,“ posteskl si pětatřicetiletý Radek Hrnčíř z Příbrami.