Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Město zavírá školy kvůli azbestu

Příbram -V Základní škole Pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova v Příbrami bylynaměřeny zvýšené koncentrace azbestových a minerálních látek.Obě školy se na týden zavřou, rozhodli o tom v pátek radní města, které je zřizovatelem obou zařízení. Školáci a předškoláci mají na celý týden zajištěný náhradní program.

3.2.2012
SDÍLEJ:

Úklid kvůli výskytu azbestu na Základní škole Pod Svatou Horou Příbram.Foto: Vlastimil Ševr

Žáci základní školy se o náhradním programu, který pro ně škola připravuje, dozvědí v pondělí ráno při příchodu do školy. Budou moci využít prostory Divadla A. Dvořáka Příbram, kina, estrádního sálu či sportoviště ve Sportovních zařízeních města Příbrami,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Ředitelka školky má o víkendu obtelefonovat rodiče předškoláků, aby je o změně informovala. Dětem mají zajistit náhradní program březohorští dobrovolní hasiči.

K rozhodnutí o týdenním uzavření škol zřejmě přispěly neblahé účinky azbestu na lidské zdraví. Podle hygieny látka škodí při vdechování, může pak způsobit plicní problémy.

V prostorách se zvýšenými hodnotami azbestu už v pátek začal úklid. „Učitelé už měli být doma, ale zůstali ve škole a pomáhají s úklidem. Přes víkend nastoupí firmy. Výuka žáků v pondělí nebude nijak narušena, máme pro ně náhradní prostory,“ řekl v pátek odpoledne Deníku ředitel Základní školy pod Svatou Horou Petr Ročňák.

Město ve spolupráci s příbramskými hygieniky loni provedlo preventivní kontrolu stavebních materiálů ve školních a předškolních zařízeních v Příbrami. Kontrolou se zaměřili na možnost výskytu azbestových a minerálních vláken v budovách, k čemuž došlo na několika místech České republiky.

Z výsledků kontroly vyplynulo, že žádná mateřská ani základní škola v Příbrami nebyla postavena z takzvaných boletických panelů, u nichž bylo zaznamenáno riziko uvolňování azbestových a minerálních vláken do ovzduší.

"S výsledky těchto kontrol jsme se ale nespokojili. V listopadu loňského rokujsme požádaliStátní zdravotní ústav o provedení kontrolních měření ve čtyřech vytipovaných městských objektech,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

Předběžné výsledky těchto měření obdrželo město Příbram v prosinci 2011. Ve dvou kontrolovaných objektech byla naměřena vyšší koncentrace azbestových a minerálních vláken, než připouští státní norma.

Co na to říká hygiena? "K uvolňování azbestu dochází při narušení materiálu, kde je obsažen. Škodlivý je při vdechování. Azbestová vlákna pak mohou vyvolat plicní onemocnění,“ popisuje na stránkách krajské stanice Lilian Rumlová.

Na doporučení odborníků městov těchto dvou objektech provedlo nová podrobná měření, která již byla provedena podle nové sjednocené metodiky, stanovené na odborné konferenci hygieniků České republiky dne 11. ledna 2012.

„Ve čtvrtek jsme obdrželi oficiální zprávu od Státního zdravotnického ústavu o výsledcích měření. Z výsledků vyplývá, že v Základní škole Pod Svatou Horou a v Mateřské škole Jungmannova 91 byly naměřeny hodnoty výskytu azbestových a minerálních vláken, které překračují limity stanovené pro školská a předškolní zařízení,“ oznámil Řihák.

POVOLENÉ LIMITY AZBESTU:

Limity koncentrací azbestových a minerálních vláken pro školská a předškolní zařízení jsou velmi přísné. Naměřené hodnoty nesmí přesáhnout 1000, resp. 1250 vláken na metr krychlový. Pro srovnání, limit pro pracovní prostředí je stanoven na 10 tisíc vláken na metr krychlový.

Na základě zjištěných skutečností starosta svolalve čtvrtek jednánípracovní skupiny, kterého se zúčastnili i zástupci Okresní hygienické stanice Příbram a ředitelé dotčených škol.

V souladu s doporučením Okresní hygienické stanice Příbram byla k řešení situace přijata následující opatření:

1. Během pátku 3. února a následujících dvou víkendových dnů 4. a 5. února 2012 bude proveden speciální úklid prostor, ve kterých byly naměřeny zvýšené koncentrace azbestu a minerálních vláken odbornými firmami. A to s využitím speciálních tak zvaných hepafiltrů, které jsou schopné zachytit částice menší než 3 nanometry. Vzhledem k naléhavosti provedení tohoto opatření město Příbram požádalo o pomoc při úklidových pracích příbramské dobrovolné hasiče. Ti již oznámili, že městu pomohou.
Po tomto úklidu bude provedeno opakované měření výskytu azbestových a minerálních vláken.

2. Město Příbram v nejbližší době zabezpečí měření na výskyt azbestových a minerálních vláken ve všech svých školských a předškolních zařízeních.

3. Starosta Příbrami jmenoval pracovní skupinu k řešení problematiky azbestových a minerálních vláken ve školách, která se bude operativně scházet a řešit vzniklou situaci.

Koncentrace respiračních minerálních vláken včetně azbestu ve vnitřním prostředí školních zařízení:

Základní škola pod Svatou horou - učebna 4.A - hodnota 962 (limit není prokazatelně překročen)
- učebna 1.B - hodnota 1581 (limit prokazatelně překročen)
- tělocvična - hodnota 1344 (limit prokazatelně překročen)
- učebna 2.A - hodnota 4889 (limit prokazatelně překročen)
- centrální šatna - hodnota 1490 (limit prokazatelně překročen)
- učebna 2.B - hodnota 1750 (limit prokazatelně překročen)

Mateřská škola Jungmannova - Berušky - hodnota 2249 (limit prokazatelně překročen)
- Sluníčka - hodnota 391(limit prokazatelně dodržen)

Limitní koncentrace dle vyhlášky č.6/2003 je hodnota 1000 resp.1250 (nejistota měření) vláken na metr krychlový (pro pracovní prostředí je to hodnota 10 000 vláken nametr krychlový).

O postupu odstraňování azbestových a minerálních vláken z prostor Základní školy Pod Svatou Horou a Mateřské školy Jungmannova 91, jakož i o výsledcích nových měření v dalších příbramských školách, bude město veřejnost průběžně informovat.

Škodlivost azbestu

Nebezpečnost azbestu pro lidský organizmus tkví v malých rozměrech jeho vláknitých struktur. Ty jsou schopny se dostat do vzduchu a odtud do plic. V plicích se azbest zabodává do plicních sklípků a postupem času okolo nich může vzniknout rakovinné bujení. Jedná se tedy o silně karcinogenní látku. Dalšími riziky je fibróza (smrtelná lidská dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu) a mesotheliom (Mezoteliom je nádor vznikající z buněk pohrudnice, který může být zhoubný i nezhoubný). Způsobuje také onemocnění zvané azbestóza - zaprášení plic azbestem, při němž dochází k zjizvení plic způsobenému vdechováním azbestových vláken, způsobuje dušnost a nakonec vede ke smrti. Zdroj: WikipedieAutor: Redakce

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení