Odborníci ze Zdravotního ústavu z Hradce Králové provedli další měření na zjištění výskytu azbestových a minerálních vláken ve vzduchu.

„Jde o opakované měření po speciálním úklidu ve všech místnostech v obou školních objektech. Úklid jsme provedli na základě doporučení hygieniků poté, co byl v budovách na několika místech zjištěn výskyt azbestových a minerálních vláken,“ řekl místostarosta Příbrami Ivan Šedivý, který průběh měření sledoval.

Výsledky posledního měření by měly být k dispozici nejpozději v pátek. Základní škola pod Svatou Horou a Mateřská škola Jungmannova do té doby zůstávají pro děti uzavřené. Mimo provoz je i budova Gymnázia pod Svatou Horou, která stavebně sousedí se Základní školou pod Svatou Horou. V prostorách gymnázia pokračuje úklid, měřit se zde bude příští týden.

„Podle výsledků měření zjistíme, zda speciální úklid byl účinný, či nikoliv. Pokud budou v odebraných vzorcích opět zjištěna azbestová a minerální vlákna, budeme muset hledat zdroj. Obnovení provozu ve školách by v tomto případě bylo složitější,“ doplnil Ivan Šedivý.

Město ve spolupráci s příbramskými hygieniky loni provedlo preventivní kontrolu stavebních materiálů ve školních a předškolních zařízeních v Příbrami. Zaměřili se na možnost výskytu azbestových a minerálních vláken v budovách, k čemuž došlo na několika místech České republiky. Bohužel se přítomnost rakovinotvorné látky potvrdila i v Příbrami.