Každá z nich uvedla, kterou knížku měla nebo má nejraději, doporučila ostatním některý svůj osvědčený recept a pohovořila krátce o svých zálibách.
Současné „in" babičky a prababičky vůbec nezapadaly do představy vetchých stařenek. Luští křížovky a sudoku, baví je práce na počítači, paličkují krajku, studují univerzitu třetího věku, chodí rády po horách nebo dokonce sjíždějí řeky. Všechny mají ale společnou lásku ke knížkám, navštěvují knihovnu i se svými vnoučaty a pravnoučaty.

Také čtěte: Kardinál Miloslav Vlk miloval létání a obyčejné lidi

Všem nominovaným předával ceny spolu s ředitelkou Tauberovou také František Vácha, který je pozval do špejcharu v Drážkově, který za podpory rodiny před několika lety rekonstruoval. Láhev kvalitního vína ze své vinotéky předal absolutní vítězce, kterou mají knihovnice zapsány jako čtenářku celým jménem Máří Magdaléna Milotová. Nejstarší a nejhovornější z desítky „in" babiček byla 82letá Milada Bosáková. Ta se může pochlubit titulem, kdy se stala Čtenářkou roku 2012 za rekordně dlouhé členství v sedlčanské knihovně, kterou pravidelně navštěvuje od roku 1945. Mimo jiné svěřila, že její pravnoučata mají od ní nejraději lívance nebo topinky a buchty.

„To, co jejich maminky nedělají," dodala. Hovořila potom o knížkách, které pro ní něco znamenaly a vzala to od dětství. „Tou první byla Hvězdička jiskřička. Chodila jsem za dědou, tahala ho za šosy a škemrala: Dědo kdákej mi. Věděla jsem, že kdákají jen slepice, ale navedla mě k tomu babička. Děda ale vzal brýle a četl," rozesmávala posluchače.

Nepřehlédněte: Balonový hangár v Příbrami je unikát

Ředitelka knihovny Blanka Tauberová připomněla, že „Babičku roku" vyhlašují i jednotlivé kraje a ve Středočeském kraji vyhrála babička z Rožmitálu pod Třemšínem. Jméno celostátní vítězky bude odtajněno v dubnu při vyhlášení cen Magnesia Litera.

Marie Břeňová