Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balková: Pokud nerozemelou horu, může být pochod na ni tradicí

Hvožďany – Sdružení Čechy nad zlato bojující proti hrozícímu průzkumu a těžbě zlata u Vacíkova, pořádá právě proti těmto aktivitám těžařských společností Jarní výstup na Petráčkovu horu.

4.4.2013 13
SDÍLEJ:

Petráškova hora u Vacíkova v zimním "hábitu".Foto: archiv obce

Akce má podtitul Překrásnou brdskou přírodou proti průzkumu a těžbě zlata a koná se v sobotu 20. dubna od 13 hodin na návsi ve Vacíkově. Smyslem pochodu je nejen seznámení se s okolní přírodou, ale také upozornění na hrozbu průzkumu zlata a jeho následnou těžbu. Petráčkova hora je totiž jednou z lokalit v České republice, o níž se vážně zajímají prospektoři. Získání drahého kovu by ale vyžadovalo kyanidovou metodu loužení. Předtím se musí vytěžená hornina rozemlít na jemný prášek konzistence pudru. Obyvatelé se bojí prašnosti, nebezpečí plynoucí z používání jedovatého kyanidu, zvýšené dopravní zátěže a i toho, že by těžaři v podstatě horu sprovodili ze světa.

V současné době nelze použít výše jmenovanou metodu získávání zlata, neboť ji zakazuje horní zákon. Jenže v současné době se připravuje novela horního zákona a také nové znění Surovinové politiky ČR, kde by mohlo dojít ke zrušení průlomového paragrafu o zákazu použití kyanidu v procesu získávání zlata. Stát se také snaží zahrnout zlato na seznam strategických surovin, což by také zjednodušilo cestu těžařům k tomuto nerostu.

Sdružení Čechy nad zlato chce průzkumu a těžbě zlata v českém masivu pomocí kyanidového loužení všemi dostupnými zákonnými prostředky zamezit. Sleduje vývoj kolem přípravy novely horního zákona i situaci kolem tvorby nového znění Surovinové politiky ČR. Pochod je jednou z aktivit, jak na problém upozornit širokou veřejnost.

Markéta Balková, starostka Hvožďan Deníku řekla, že při pochodu bude slavnostně otevřena nová naučná stezka. „Účastníky budou doprovázet odborníci, kteří podají fundovaný výklad – prohlédneme si staré vrty v oblasti a pro malé výletníky jsou připraveny čokoládové zlaťáky z Petráčkovy hory, pro ostatní odznaky, které mají znázorňovat náš postoj k těžbě zlata," uvedla Balková, která je zároveň místopředsedkyní Sdružení Čechy nad zlato.

„Akce se mohou zúčastnit samozřejmě i lidé, kteří se o problematiku nezajímají. I pro ně to bude jistě příjemný výlet a jarní výstup na Petráčkovu horu by se mohl stát v budoucnu hezkou tradicí. Tedy pokud nám ji těžaři nerozemelou," dodala Markéta Balková.

Plakát s podrobným programem je možné najít na nových webových stránkách sdružení www.cechynadzlato.cz. Tam jsou také všechny informace o činnosti sdružení, potřebné kontakty i řadu zajímavých článků o průzkumu a těžbě zlata. „Přes jednoduchý kontaktní formulář na webu nám mohou lidé psát svoje názory, postřehy, náměty. Budeme moc rádi, když se k našemu snažení jakýmkoliv způsobem připojí," doplnila Markéta Balková.
Kvůli tomu, že po zhruba sedmnácti letech klidu opět na Petráčkově hoře ožívá hrozba těžby zlata vzniklo i občanské sdružení Brdy nad zlato.

Na jeho webových stránkách www.brdynadzlato.cz je odkaz na www.facebook.com/pages/Vacíkov-nad-zlato. Tam se dočteme, že těžby za pomoci kyanidového loužení se obávají blatenští rybáři. Voda z této lokality odtéká Závišinským potokem a napájí rybníky, kde hospodaří Blatenská ryba.
„Těžbě by předcházela veškerá likvidace flóry a fauny – vykácení všech stromů a skrývka zeminy. Následná těžba by znamenala odtěžení celé hory a vytvoření jámy hluboké cca 300 metrů. Při těžbě by se uvolnilo velké množství karcinogenního arsenu do vzduchu a následně i do vodních zdrojů," bijí na poplach lidé ze sdružení Brdy nad zlato a upozorňují, že nikdo na sto procent nezaručí, že nedojde k úniku nebezpečných a jedovatých látek do vodních zdrojů, které vtékají do blatenských rybníků.

Autor: Karel Hutr

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení