Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Příbram hyzdí chátrající domy

Příbram - Nedostavěné patologii, bývalé důlní strojovně na Březových Horách nebo například barákům Na Flusárně, kde jsou ubytovanísociálně slabší a nepřizpůsobiví občané,se lidé raději vyhýbají.

20.5.2010 1
SDÍLEJ:

Bývalá důlní strojovna na Březových Horách.Foto: DENÍK/Robert Nusl

Jitka a Václav se před půl rokem přistěhovali do Příbrami. Prý se jim tady líbí, chtějí tu strávit penzi, ale jsou místa, která jim už teď nahánějí hrůzu. Příkladem je třeba nedostavěná budova patologie.

„Chtěla jsem si zkrátit cestu, byly čtyři hodiny odpoledne. Šla jsem úplně sama a hrozně jsem se bála. Ta budova je otřesná. Teď už tudy bez manžela raději nechodím,“ vyprávěla Jitka z Příbrami.

Budovu nedostavěné patologie znají Příbramáci jako doupě narkomanů. Přebývají tady také bezdomovci a možná si sem chodí hrát i děti, což je šílená představa. Taková cesta za dobrodružstvím by se leckomu nemusela vyplatit.

Doupě narkomanů místo hospicu

Stavba patologie byla v roce 1992 zastavena z nedostatku finančních prostředků. Požár v roce 1998 také zasadil svou ránu, na stavu budovy se podepsal i čas. Původní většinový vlastník objektu, státní podnik Diamo, daroval svou část v roce 2005 městu Příbram, zbytek, patřící zrušenému okresnímu úřadu, přešel do majetku státu. Ten chtěl odprodat zbytek budovy městu Příbram za téměř tři miliony korun, poslední nabídka byla 2,2 miliony korun.

Město chtělo postavit hospic, který ve městě chybí. Příbramští zastupitelé ale nabídku vždy odmítli s tím, že jde o přehnanou částku s ohledem na žalostný stav budovy. Navíc nejsou dořešené ani pozemky.

Strojovna je plná různých nástrah

Dalším příbramským strašákem je značně nebezpečná budova u vysílače na Březových Horách, která patří státnímu podniku Diamo. Jde o bývalý objekt strojovny jedné šachty. Na zvědavce zde čeká spousta nástrah, není těžké tady přijít k vážnému úrazu. I otrlému člověku běhá mráz po zádech. Říká se, že se v bývalé strojovně před lety někdo utopil ve studni. „ Nepamatuji se, že by se tam něco takového stalo. Objekt je určen k privatizaci,“ řekl Ladislav Hešnauer z Diama.

Potom jsou v Příbrami barabizny, které denně míjíme a víme, že v nich bydlí lidé. Jedná se o budovy Na Flusárně, co patří městu. „Toho příšerného stavu budov jsme si vědomi a je nám jasné, že to nijak nepřidá na vzhledu města. S panem místostarostou Černým jsme tam byli, vše jsme si prohlédli a poté žádali dotace na rekonstrukci, ale bohužel jsme je nedostali. Bydlí tam nepřizpůsobiví občané. Je to pro ně nouzové bydlení,“ vyjádřil se mluvčí radnice Jiří Kubík.

Na řadě je poslední budova U Podařilů, která kdysi fungovala jako hospoda se sálem. Je to jedna z nejstarších budov v Příbrami. Před lety tam ale vybuchla bomba a mezi lidmi se říká, že budovu vlastní podnikatelé, kteří byli namočeni v orlických kauzách, a proto se vlastníci jenom těžko hledají.

PŘISPĚL: ROBERT NUSL

Autor: Markéta Lišková

20.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení