Jitka a Václav se před půl rokem přistěhovali do Příbrami. Prý se jim tady líbí, chtějí tu strávit penzi, ale jsou místa, která jim už teď nahánějí hrůzu. Příkladem je třeba nedostavěná budova patologie.

„Chtěla jsem si zkrátit cestu, byly čtyři hodiny odpoledne. Šla jsem úplně sama a hrozně jsem se bála. Ta budova je otřesná. Teď už tudy bez manžela raději nechodím,“ vyprávěla Jitka z Příbrami.

Budovu nedostavěné patologie znají Příbramáci jako doupě narkomanů. Přebývají tady také bezdomovci a možná si sem chodí hrát i děti, což je šílená představa. Taková cesta za dobrodružstvím by se leckomu nemusela vyplatit.

Doupě narkomanů místo hospicu

Stavba patologie byla v roce 1992 zastavena z nedostatku finančních prostředků. Požár v roce 1998 také zasadil svou ránu, na stavu budovy se podepsal i čas. Původní většinový vlastník objektu, státní podnik Diamo, daroval svou část v roce 2005 městu Příbram, zbytek, patřící zrušenému okresnímu úřadu, přešel do majetku státu. Ten chtěl odprodat zbytek budovy městu Příbram za téměř tři miliony korun, poslední nabídka byla 2,2 miliony korun.

Město chtělo postavit hospic, který ve městě chybí. Příbramští zastupitelé ale nabídku vždy odmítli s tím, že jde o přehnanou částku s ohledem na žalostný stav budovy. Navíc nejsou dořešené ani pozemky.

Strojovna je plná různých nástrah

Dalším příbramským strašákem je značně nebezpečná budova u vysílače na Březových Horách, která patří státnímu podniku Diamo. Jde o bývalý objekt strojovny jedné šachty. Na zvědavce zde čeká spousta nástrah, není těžké tady přijít k vážnému úrazu. I otrlému člověku běhá mráz po zádech. Říká se, že se v bývalé strojovně před lety někdo utopil ve studni. „ Nepamatuji se, že by se tam něco takového stalo. Objekt je určen k privatizaci,“ řekl Ladislav Hešnauer z Diama.

Potom jsou v Příbrami barabizny, které denně míjíme a víme, že v nich bydlí lidé. Jedná se o budovy Na Flusárně, co patří městu. „Toho příšerného stavu budov jsme si vědomi a je nám jasné, že to nijak nepřidá na vzhledu města. S panem místostarostou Černým jsme tam byli, vše jsme si prohlédli a poté žádali dotace na rekonstrukci, ale bohužel jsme je nedostali. Bydlí tam nepřizpůsobiví občané. Je to pro ně nouzové bydlení,“ vyjádřil se mluvčí radnice Jiří Kubík.

Na řadě je poslední budova U Podařilů, která kdysi fungovala jako hospoda se sálem. Je to jedna z nejstarších budov v Příbrami. Před lety tam ale vybuchla bomba a mezi lidmi se říká, že budovu vlastní podnikatelé, kteří byli namočeni v orlických kauzách, a proto se vlastníci jenom těžko hledají.

PŘISPĚL: ROBERT NUSL