Ochotnických spolků je na Příbramsku jako máku. Naštěstí. Ale každý má ten svůj. Třeba ten, na jehož představení chodívá od dětství a který už při představě voní přírodou, tajemnem, něčím dobrým na zub, známými tvářemi a smíchem vyvolaným občasnou roztomilou nedokonalostí, ale zato srdečností ochotníků Lesního divadla Skalka, které letos slaví sedmdesátku.

Ani letos na začátku prázdnin milí ochotníci neochudí své příznivce o představení. Tentokrát si nazkoušeli hru Františka Ferdinanda Šamberka a Karla Hašlera Podskalák, kterého ochotníci na tom samém místě hráli před patnácti lety.

Představení jsou naplánována na pátek 1. a sobotu 2. července, poté na pondělí a sváteční úterý 4. a 5. července a do třetice na pátek 8. a sobotu 9. července, vždy od 21 hodin.

Místo pro lesní divadlo na Skalce bylo objeveno a postupně upravováno od roku 1946. „Dnes se zdá, že už kdysi dávno byl při lámání kamene tenhle krásný kousek přírody na Dubové hoře pro divadlo stvořen.

Málokdo však už ví, kolik set hodin, jaké úsilí a nadšení bylo vynaloženo novopodleskou mládeží na jeho vybudování," připomíná začátky lesního divadla v obecnickém periodiku jeden z členů Divadelního spolku Skalka Bohouš Svoboda. Dále píše: „Úspěch z prvního představení „V Černé rokli", které shlédlo mnoho občanů i dvakrát, dodal mladým ochotníkům elán k pokračování a s pomocí některých dospělých příznivců k dostavbě divadla, které se těší stálé oblibě široké veřejnosti dodnes.

Jeden ze zakladatelů a budovatelů lesního divadla byl Josef Kunický a ten kdysi napsal: „Mám-li vyzdvihnout celou tu mladou generaci, která se zasloužila o vybudování lesního divadla na Skalce, byli to především Jirka a Jenda Sobotkovi, Eman Kuchař, Zdeněk Trefný, Fanda Pata, Josef Vokůrka, Jarda a Fanda Soukupovi, Józa Ježek, Josef Švarcbek a další. Nechť i nadále slouží tato ochotnická scéna pro potěšení, odpočinek, dobrou a hodnotnou zábavu všem divadelním příznivcům". Jeho přání bylo vyslyšeno, i když scházet či sjíždět se na zkoušky je dnes vzhledem k dojíždění do zaměstnání a dalším složitostem současné doby pro ochotníky stále těžší, jak před časem připustil současný režisér Josef Hudeček z Obecnice.

Podle pátrání Bohouše Svobody se v kronikách objevilo přes sto třicet ochotníků ve větších rolích a ochotníky v komparsu si neodvažuje ani odhadnout. V „nápovědní budce" se vystřídalo patnáct lidí, k tomu světla, zvuk, výprava… „Za dobu trvání jsem napočítal sedmdesát šest her a některé se hrály znova i po mnoha letech. Kromě nich pohádky pro děti, karnevaly, plesy, výroční schůze, brigády, zájezdy, táboráky…" píše Bohouš Svoboda, jenž nejen ochotničí, ale je známý také jako komentátor kulturních a společenských akcí. Založil si Bohoušovo dívadlo jako doprovodné dívadlo na večerech příbramské kapely Ginevra.

Divadelní soubor Skalka má v současnosti kolem třiceti lidí, z většiny Obecničáky, ale také ochotníky z Podlesí i z Příbrami.