Nemůže však vyhovět všem. Navíc se potýká s nedostatkem peněz, a balancuje tak na hranici samotné existence.

„Můžeme tady zůstat celé odpoledne a napsat si třeba úkoly. Dřív jsme neměly kam jít, když bylo ošklivo, musely jsme zůstat před barákem. Našly jsme si tu i nové kamarády,“ poznamenaly dvě dívky při hraní deskových her v Bedně, kterou každý otevírací den navštíví skoro třicítka dětí.

Za celou dobu provozu kontaktní pracovníci napočítali skoro dvě stovky mladých klientů. Tento týden se mohli všichni zájemci přijít podívat, jak to v Bedně chodí v ostrém provozu. Nakonec přišlo přes padesát dětí a téměř dvacítka dospělých. I když mezi návštěvníky byla velmi zanedbatelná část rodičů dětských klientů Bedny, považuje to Katka Volfová, která má projekt Bedny na starosti, za úspěch.

„Do Bedny zavítala i spousta dětí, které jinak nespadají do naší cílové skupiny podle věkové kategorie. Byly to děti ve věku od čtyř do deseti let. I tak malé děti přicházely ve skupinkách bez rodičů a některé z nich byly v Bedně až do zavírací doby. Tento fakt nám pouze potvrdil naše pozorování, že v Příbrami je nezanedbatelná skupina i takto malých dětí, které tráví svůj čas pouze na ulici. Je to určitě věc k zamyšlení,“ konstatovala Katka Volfová.

Do Bedny, která sídlí na sídlišti v Křižáku, mohou nyní děti a mládež od jedenácti až do dvaceti let. I když kontaktní pracovníci vědí o cílové skupině mladších dětí, které by jejich služby také mohly využívat, rozšíření věkové hranice by byl problém.

„Pokud by měly být pohromadě děti třeba sedmileté s ¨šestnáctiletými, tak by to zřejmě dopadlo tak, že malé děti by ty starší vytěsnily. Kterému šestnáctiletému klukovi nebo holce by se chtělo trávit svůj volný čas v takovém hluku a křiku, který malé děti dokážou lehce udělat? Starší už vyhledávají něco jiného, stejně tak potřebují jiný přístup od pracovníků,“ komentovala Katka Volfová.

Řešením, které funguje v některých jiných nízkoprahových zařízeních, by byla například otevírací doba dva dny v týdnu pro menší děti a dva dny pro starší.

„To se mi momentálně jeví jako dobrá myšlenka, ale je otázkou budoucnosti. Zatím je pro nás důležité, abychom ustáli první rok provozu. Stále jedeme na takový úsporný provoz, který není dlouho udržitelný. Potřebujeme získat z grantů peníze na dalšího člověka na plný úvazek a teprve pak můžeme přemýšlet nad více otevřenými dny či nad rozšířením cílové skupiny,“ uzavřela Katka Volfová.

Jeden projekt už úřad Středočeského kraje Bedně schválil. Jak vysoká dotace bude, však ještě jisté není. V řešení je i další grant. Alespoň přes prázdniny by Bedna měla provoz zvládnout.

ANKETA DENÍKU

Co říkáte na Bednu? Vadí vám tady?
close zoom_in Veronika Prokšová (22), Příbram

Záměr práce Bedny zní jedině dobře. Nevidím v tom problém, když jsou děti pod dozorem a vedené k nějaké činnosti a nevyužívají ten prostor jenom k nějakým nekalostem. Je to lepší, než kdyby se toulaly po ulicích.

close zoom_in

Růžena Smetanová (83), Příbram

Ano, Bednu znám a vůbec nic proti ní nemám. Někdo si na děti stěžuje, ale já jsem si nevšimla, že by tu byl větší nepořádek. Spíš mi vadí ten hluk v noci, když okolo chodí ty skupinky opilců. S tím ale nikdo nic nezmůže.

close zoom_in Kateřina Kočárková (37), Příbram

Ani jsem nevěděla, že tu něco takového je. Samozřejmě, je to dobrá věc, ale děti jsou dnes samé rozmazlování. Pořád zastávám pravidlo, které platilo i na nás, dlouhej bič a malej dvůr. Nikdo se s námi nemazlil.

close zoom_in Klára Prendká (32), Příbram

Nevím, co na Bednu říct, zatím mám malé děti a neumím ji ocenit, ale třeba za ni jednou budu ráda, až vyrostou. Vůbec mi tady Bednanevadí, nemyslím si, že by měla na klid v Křižáku nějaký špatný vliv.

close zoom_in Edita Hanzlíková (67), Příbram

Vidíte ty vajgly tady kolem? Kdyby děti, co se tu scházejí, nedělaly binec, tak bych si neměla na co stěžovat. Denně před obchodem musím uklízet. Jinak musím říct, že ta paní z Bedny je moc milá a slušná.