Start je u stromu a běží se šestnáctkrát až na otočný bod u kostela, poté dolů k lípě, kde je depo strojů – tedy sáněk, pekáčů a podobně. Z depa pak závodníci sjížděli dolů k Litavce na sáňkách či bobech, kde byl druhý otočný bod. Poté trať pokračovala opět do kopce, do depa a následovalo odložení sáněk a pokračovalo se vzhůru ke kostelu.

„Po absolvování 16. výběhu borci docílí celkového převýšení 1176 m + 426 m. S výškou u Litavky to dělá čistých 1602 metrů - a jsme na Sněžce,“ popsal za pořadatele Vlastimil Fiala, odkud je název závodu.

Na startu se objevili i závodníci kategorie Baby. Ti musí splňovat podmínky - buď musí mít sukně nebo musí být prokazatelně ženského pohlaví.

Během celého závodu byl otevřen sněžný bar "Na Růžové hoře" a pro zimomřivé plápolal oheň. Bar představovala hromada sněhu, ve které se chladily lahve s něčím ostřejším. Kdo by si však představoval areál U lípy jako opravdové zázemí borců, mohl by být překvapen. Ale jak je pro recesisty ze spolku Horská služba Brdy typické, areál U lípy je ve skutečnosti jen samotná lípa rostoucí uprostřed polí a luk. Ostatně, stačí navštívit jejich webové stránky www.HSBrdy.com, kde každý pochopí, že tihle nadšenci jsou neskutečnými šprýmaři, kteří nezkazí žádnou zábavu a jsou aktivní při vymýšlení podobných recesí, jakou je běh na Sněžku. Je však nutno podotknout, že na webových stránkách najdete hlášení o sněhových podmínkách na Brdech - tomu, podobně jako pozvánkám na jejich akce, ale můžete v klidu věřit.

Výsledky sobotního dobývání Sněžky ze zápisu pořadatelů:

Byl to ale opravdu Extrém! Při teplotě – 5°C a ostrém větru si všichni sáhli opravdu na dno sil. To se projevilo i v prezenční listině, hlavně v kategorii „Baby“ (jen dva borci).


V hlavní soutěži se prezentovalo 10 borců a nutno konstatovat, že to byli hrdinové - odvážlivci. Ono 16krát dobýt hlubošský kopec a následně jej sjet na saních, to už opravdu chce borce se srdcem extrémáka. A co je nejvíce potěšilo je fakt, že padnul traťový rekord! Ano, rekord z roku 2006 překonali hned první tři závodníci! HSB blahopřeje, výborný výkon. Závod byl opravdu tak rychlý, že hlavní rozhodčí Petr Záluský spolu s ředitelem závodu málem přehlédli finiš celkového vítěze Erika Ritschla. Byl to fofr!
Diváci, chvílemi jich bylo na padesát, byli fantastičtí a vzorně navštěvovali Sněžný bar na „Růžové hoře“ a barman, Jan Peták měl opravdu krásně vychlazené nápoje… A ta romantika při opékání špekáčků ve sněhu, plápolající oheň… A do toho souboj na sáňkách, při běhu, u regenerační linky, u ohně – zkrátka stále se něco dělo. A do toho parádní zima, no extém, jak má HSB nejraději. "Ty jóóó, to mrzne až se práší,“ to je doslovný zápis z projevu tiskového mluvčího HSB.

Kategorie „Baby“
1. - 2. David Procházka …………………………………………………………………… 25 min.
1. - 2. Dáda Procházka (nejmladší účastník, 3,5 roku) ………………… 25 min.


Kategorie Extrém (starý rekord 2:17:00 hod.)
1. Erik Ritschl, cyklospojka HSB, tým „Rikša Zdice“……………………rekord 1:55:20‘
2. Tomáš Hazucha tým „SK Hluboš“………………………….…………………… 2:09:33‘
3. Václav Dušek, člen HSB, tým „Kamilové sáně“………………………………… 2:16:43‘

4. Kuncl František, tým „SKI Club“ Příbram……………………………………… 2:21:18‘
5. Kučera Petr, tým „Příbramský Permoník“……………………………………… 2:30:21‘
6. Prokeš Jiří, tým „AC Hluboš“…………………………………………………… 2:46:13‘

7. Fiala Šimon, záloha HSB, „Kamenický Kyklop“……………… ……………… 9 výstupů
8. Fiala Jiří, tiskový mluvčí HSB, tým „Kamenický extrémní club“…………7 výstupů
9. Hejduková Dana, tým „Suchdolské hasičky“…………………………………… 1 výstup
10. Benák Jiří, tým“ SK Hluboš“…….……………………………………………… 1 výstup

Tady následuje ukázka z pozvánky na jednu z mnoha akcí spolku včetně běhu na Sněžku:

Běh na Sněžku - Sestup dolů je za pomoci sáněk (bobů či jiného dopravního prostředku), které si každý závodník tahá s sebou! V případě nedostatku sněhu je sestup stejný jako výstup - tedy během. Transport saní nahoru se děje libovolným způsobem - tažením či nošením - avšak vlastními silami! V případě absence sněhu se saně samozřejmě nenosí! Pořadatel si vyhrazuje právo cokoliv změnit. To pro sicher!

Lety na lyžích

Lety na lyžích jsou pořádány ve skokanském areálu Hlubošských lyžníků.
Předepsaným skokanským materiálem jsou lyže! Doporučené jsou lyže běžkařské. Ačkoli to může znít trochu divoce, tato skutečnost je vypozorována a opírá se jednak o výkony borců, kteří toto vybavení používají, jednak také o fakt, že obvykle přichází spousta čumilů a ti se chtějí bavit.
Kategorie závodníků nejsou nijak omezeny a tudíž se žádné škatulky nepěstují! V případě účasti nějakých exotických borců by snad eventuelně mohla být zavedena kategorie ženy, ale zatím bohužel nebylo potřeba takových divokých opatření.
Tak tedy kde?… Na lípě!
Kdy? …Když lavinový koordinátor uzná sněhovou pokrývku způsobilou ku konání klání. Pak je vyvěšen plakát s týdenním předstihem v obvyklém prostoru. Termín cca. leden únor, tedy měsíce, kdy se sníh dá předpokládat i v Brdech.
Jak daleko se létá?… Rekordem můstku je naměřená vzdálenost 5,90 m!
Hlavně, když je legrace! Zatím si nikdo nic neprovedl a poloviční salto skončilo jen v kotrmelcích.

Pokud se chystáte do Brd a nemáte ponětí o sněhových podmínkách, není nic jednoduššího, než navštívit stránky Horské služby Brdy:

13. února 2009, výška sněhu ve 13 hodin:


Třemšín 827 m - 36 cm
Praha 862 m - 38 cm
Nepomuk u Rožmitálu 710 m - 25 cm
Tok 865 m - 38 cm
Orlov 650 m - 16 cm

Třemošná 779 m - 24 cm
Písky 691 m -20 cm
Stožec 605 m -14 cm

Průměrná teplota v 15 hodin 600 m nad mořem - 4°C, v 800 m - 8°C.

Nenaleznete-li na těchto stránkách aktuální sněhové informace, může to být z těchto důvodů:

1. V Brdech není sníh

2. Není k dispozici dobrovolník poskytující aktuální data

3. V Brdech je moc sněhu…