Od počátku roku 2019 v Brdech napadla bohatá sněhová pokrývka, která ve vyšších polohách vydržela. Další výrazné sněžení by se podle meteorologů mělo konat v neděli 3. února. V předchozích letech se objevila nedorozumění mezi lyžaři a správcem lesa, protože docházelo k ničení běžeckých stop lesnickou technikou.

Aktuální situaci na území CHKO Brdy přiblížil tiskový mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona: „V Brdech přetrvává v turistickém managementu stále poměrně nepřehledná situace, v níž se předloni ujal role mediátora v otázce zimních běžkařských tras starosta Příbrami, který je naším partnerem. Letošní dohoda garantuje milovníkům bílé stopy, že ponecháme bez zimní údržby ještě více tras než loni – 88 kilometrů oproti loňským pětasedmdesáti.“

Mluvčí Jan Sotona také upřesnil, že činnost VLS včetně těžebních kapacit je soustředěna aktuálně na moravské lokality, kde probíhá likvidace kalamit způsobených klimatickými změnami. V Brdech je tak s výjimkou nezbytných výchovných zásahů a nahodilých těžeb, které však většinou neprobíhají v zimě, činnost minimální, a proto je minimální také zimní údržba účelových lesních komunikací. „Výjimku tvoří páteřní síť cest, kterou musíme udržovat sjízdnou, mimo jiné pro účely integrovaného záchranného systému. Ale jinak se dá říci, že Brdy letos mají milovníci zimní přírody téměř beze zbytku jen a jen pro sebe,“ dodal.

Na cestách, které nejsou pro potřeby lyžařů vyhrazeny a také znázorněny na mapě tras, nelze garantovat bezproblémovou sjízdnost na lyžích, protože na nich bude probíhat běžná zimní údržba včetně posypu inertním materiálem, jakkoli se správce účelových komunikací bude snažit omezit se jen na nezbytné zásahy.

close Mapa vyhrazených cest bez údržby. info Zdroj: archiv města Příbram zoom_in

Mapa vyhrazených cest bez údržby.  archiv města Příbram