VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běžkaři si stěžují na ničení tras, VLS slíbily některé cesty neprohrnovat

Brdy - Milovníci zimních sportů a především vyznavači běžek se po pár letech dočkali ideálního zimního počasí. Jakmile ale napadne dostatek sněhu a lyžaři vyrazí do brdských lesů, opakuje se stejný problém – běžkaři si stěžují na to, že jim lesníci a jejich technika rozjíždí stopy v silnicích nebo cesty dokonce lesní podniky prohrnou a v ještě horším případě posypou inertním materiálem.

19.1.2017
SDÍLEJ:

CHKO Brdy - Zima.Foto: Karel Hutr

Jenže v CHKO Brdy nejsou oficiální trasy pro běžkaře a tím ani neexistuje nikdo, kdo by je měl udržovat. Účelové cesty v lesích používají lesní podniky na to, aby mohly v porostech hospodařit. Tím pádem dochází někdy k dost ostrým výměnám názorů, ať už naživo přímo v lese, nebo na sociálních sítích.

Běžkaři si hájí svoje zájmy a lesníci zase svoje. Je to už takový každoroční (pokud napadne sníh) evergreen. Když se pak oteplí, na problémy běžkařů se zapomene a začne se řešit pro změnu cyklistika. Třeba v tom smyslu, že je málo tras. Jenomže z pohledu správy CHKO Brdy je v případě tras pro běžkaře situace podobná, jako u cyklostezek. Správa udílí souhlas s vyznačením. Zatím se ale nikdo neozval, že by chtěl něco dělat – tedy rozšířit síť cyklostezek a také navrhnout a udržovat trasy pro běžkaře.

„Pokud by někdo v letošním roce chtěl něco dělat, neměl by váhat, aby tuto zimu trasy byly. Nemáme s tím problém, ale vedle nás to chce mít i souhlas vlastníka komunikací," uvedl k problematice běžkařských tras a cyklostezek už na přelomu roku šéf CHKO Brdy Bohumil Fišer. Polovina ledna je za námi a dosud se správě nikdo neozval, že by se postaral o naplánování tras a jejich údržbu. Bohumil Fišer připomíná, že správa s tím nemá problémy, jen je potřeba postupovat podle pravidel.

Vášnivých diskuzí ohledně běžkařských tras si všiml i příbramský starosta Jindřich Vařeka. Uvedl, že doposud neexistující plán lyžařských běžeckých stop v CHKO Brdy je příčinou sporů, ke kterým aktuálně dochází. „Právě v těchto dnech, kdy jsou sněhové podmínky pro brdské běžkaře naprosto ideální, dochází ke konfliktům mezi aktivitami sportovců a aktivitami souvisejícími s činností Vojenských statků a lesů (VLS)," naznačila Pavlína Svobodová, mluvčí radnice. Do věci se proto vložilo Město Příbram. Starosta se sešel s ředitelem hořovické divize VLS Petrem Švadlenou a v tuto chvíli se obě strany pokoušejí najít řešení vedoucí ke společné dohodě. Vzápětí byli vyzváni běžkaři, aby předložili seznam tras, které by podle nich neměly být ničeny posypem a těžkou technikou.
„Problém mezi sportovci a vlastníkem lesa je přesně důkazem toho, že záležitosti kolem rozvoje Brd je třeba koordinovat. A není to jenom tento případ. Bez toho, aniž bychom měli nějakou platformu, na které bychom mohli efektivně komunikovat, plánovat a řešit problémy, to do budoucna nepůjde," uvedl starosta s tím, že touto platformou je právě vznikající destinační společnost, jejíž vznik město iniciovalo.

Na jednání s ředitelem Petrem Švadlenou starosta problém běžkařů otevřel. Z jednání vyplynulo, že Vojenské lesy a statky chtějí situaci řešit, souhlasí, aby běžkaři předložili svůj podrobný návrh běžeckých tras pro zbývající letošní lyžařskou sezonu. Ale i VLS čekají na partnera, který zastřeší řešení problému. Partnera, který povede celý proces od návrhu tras, projednání návrhu s vlastníkem, s orgány ochrany přírody až po jejich vyznačení a vlastní údržbu přímo v terénu. Může to být obec, sdružení nebo agentura.

„Jsme na začátku. Budeme se snažit požadavky běžkařů prosadit, na druhou stranu je však jasné, že musí být respektovány volné páteřní trasy a to nejenom z hlediska činnosti vojenských lesů, ale také z důvodu zajištění povinnosti volného průjezdu Integrovaného záchranného systému," upozorňuje starosta. Ten potvrdil, že návrhy běžkařů jsou již „na stole" VLS. Milovníci bílé stopy by se mohli podle něj dočkat zlepšení situace ještě v této sezoně.

Podle našich informací už existuje seznam cest, které  nebudou prozatím po dobu dvou týdnů VLS  prohrnovat. Dohodli se na tom zástupci  VLS a Správy CHKO Brdy. 

Autor: Karel Hutr

19.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Volební místnost v Hlízově.
104

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení