Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezlesí v Brdech, podobné tundře, udrží řízené vypalování

Příbram – Bezesporu mezi přírodovědecky nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti Brd patří rozsáhlé odlesněné plochy dopadových ploch Jordán a Tok. Na konci léta se tyto dopadovky zbarví do fialova rozkvetlými porosty vřesu.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Požár na dopadovce.Foto: archiv CHKO Brdy

Nejen tyto lokality byly dlouhá desetiletí pod neustálou palbou dělostřelců a pokračující narušování povrchu půdy a porostů při dopadech střel a lokálních požárech dalo vzniknout unikátnímu prostředí takzvaného bezlesí. „Po dopadech granátů zde vznikalo množství dočasných tůní, které jinak v přírodě poměrně rychle zanikají. Požáry na vřesovištích pak brání trvalému zarůstání dřevinami. Po požáru se rychleji obnoví společenstva vřesu a bylin, než dřeviny jako například bříza. Řízená vypalování se mohou využít při ochraně vřesovišť," řekl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer o možnosti, jak zabránit zarůstání a postupnému návratu lesa na tyto oblasti.

V 90. letech minulého století armáda v Brdech začala omezovat střelby na dopadové plochy Tok a Jordán, až tyto dopadovky téměř přestala užívat. Jordán kvůli tomu začal zarůstat břízou. Vojenské lesy a statky ČR ve spolupráci s Armádou ČR před zánikem vojenského újezdu vyřezaly nálety bříz v severovýchodní části plochy.

„Pařízky však nebyly bodově ošetřeny Roundupem a tak už dnes začínají opět křovinatě obrůstat," upozorňuje dále Fišer. Podle plánu péče o CHKO Brdy je nutné vřesoviště pravidelně zbavovat náletu stromů a podle možnosti řízeně po částech vypalovat, případně mechanicky narušovat strhnutím drnu či v oblasti pást. Podle vedení CHKO Brdy ale s ohledem na zátěž municí se jeví jako jediný možný způsob zachování bezlesí, řízení vypalování. Z toho důvodu si Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zadala zpracování studie Využití řízených požárů v ochranářském managementu se zvláštním zřetelem na jeho využití při managementu bezlesí navrhované CHKO Brdy. Studie mimo jiného mapuje požáry jako doprovodný jev vojenského využití za posledních 10 let.

Ve sledovaném období bylo na dopadových plochách Tok, Jordán a Brda (kde pokračuje vojenské využití i nyní) přes 150 požárů plošně různého rozsahu. Studie tak doporučuje využít řízených požárů k zachování rozsáhlých vřesovišť a to nejlépe postupně v menších plochách.

„Jedním z prvních míst, kde Správa CHKO Brdy uvažuje použití řízeného vypalování jako prostředku k zajištění podmínek existence chráněných vřesovišť, je právě severovýchodní část dopadové plochy Jordán," upřesnil vedoucí Bohumil Fišer.

Autor: Karel Hutr

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení