Podle nového zákona o sociálních službách mají obce třetího typu, kterými jsou na Příbramsku Dobříš, Příbram a Sedlčany, zpracovávat také agendu takzvaného příspěvku na péči. Komu jsou peníze určeny a jak dlouho trvá vyřízení žádosti? Na tyto a další otázky odpověděla Věra Skálová, vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Sedlčany.

Jak byste tudo dávku přiblížila?

Jde o finanční částky, které by měly příjemci umožnit, aby si takzvaně nakoupil služby, které s ohledem na zdravotní handicap potřebuje. Příspěvek na péči nahrazuje dřívější takzvanou bezmocnost, kdy peníze byly vypláceny společně s důchodem vdovským, invalidním nebo starobním. Dávky bezmocnosti naposledy vyplatila Česká správa nemocenského pojištění s důchody ve splatných termínech v prosinci.

Jak vaše pracovnice po novém roce nápor zvládaly?

Kvůli změně legislativy jsme trávily na úřadu vánoční svátky, Silvestra i první víkendy v lednu. Bylo nutné, abychom „překlopily“ dávky za bezmocnost do příspěvků za péči. O to to bylo složitější, že Česká správa sociálního zabezpečení měla v minulosti dávky za bezmocnost rozděleny do okresů. Už v prosinci jsme věděly, že nastane technický problém. O novoročních svátcích jsme zjišťovaly, že máme u nás někoho z regionu Benešovska a obráceně. „Vyzobávaly“ jsme podle seznamů jména z benešovského okresu a z celého Příbramska.

Jak na změny reagovali lidé?

Dříve byly tři stupně bezmocnosti, teď jsou čtyři stupně takzvané závislosti. Náš odbor jim tedy posílal sdělení o tom, že příspěvek v bezmocnosti končí a příspěvek na péči – čili na závislost – začíná. Pro příjemce změna vypadala na první pohled příznivě. Například u prvního stupně bezmocnosti byla dávka kolem 400 korun a první stupeň příspěvku na zdravotní závislost podle nové legislativy je dva tisíce korun.

V čem je tedy problém? Na co nejvíc narážíte?

Narážíme na nesoulad našeho zjištění při sociálním šetření příspěvku na péči. Často nekoresponduje s posouzením klienta lékařskou posudkovou službou. Z pohledu sociálního pracovníka vidíme, že v domácnosti je zdravotně postižený člověk, péči mu zajišťuje přes den řekněme pečovatelka, o večerech a víkendech rodina. Klient případně ještě využívá pobytových služeb v nemocnici, v léčebně dlouhodobě nemocných nebo u jiného poskytovatele sociálních služeb. My bychom jeho stav hodnotily na třetí nebo čtvrtý stupeň závislosti. Lékařská posudková služba s ohledem na to, co zjistí po zdravotní stránce, rozhodne jinak. Přizná například první stupeň závislosti nebo vůbec žádný. Ministerstvo prezentuje, že příspěvek by měl být finanční pojistkou pro toho, kdo si nějaké služby takzvaně nakupuje, ale tak to nefunguje. Je v tom disharmonie, ale věřím, že se problémy v průběhu času vyřeší.

Jak je možné, že lékař vidí klienta jinýma očima než vy?

Netroufala bych si za lékaře mluvit. Je ale jisté, že při návalu práce nestihne jít do domácnosti. Není to snad ani jeho povinnost. Má dostupnou zprávu o našem sociálním šetření v domácnosti nebo v prostředí, kde se klient nejvíc zdržuje. Má podklady od praktického lékaře, případně dalšího odborníka a může si vyžádat nezávislý posudek od takzvaného smluvního lékaře. Do zákulisí prošetřování a zkoumání na posudkové službě nevidíme.

Nesnažila jste se toto „vyladit“?

Měla jsem s posudkovým lékařem společnou schůzku, kde jsme se snažili vzájemně vysvětlit důvody postupu, ale prozatím se to stoprocentně nepovedlo. Shoda prý není ale ani na ministerstvu. Úsek péče se nemůže dohodnout s úsekem, kde řeší posudkovou službu. Teď je pro některé klienty nepříjemné to, že si slibovali od nového systému přiznání určité finanční částky a jsou zklamáni. Máme určitý počet odvolání, ale žádné ještě není vyřízené.

Proč?

Krajský úřad nemá svoji posudkovou komisi. Podle našich informací bude odvolání řešit po lékařské stránce komise ministerstva práce a sociálních věcí.

Jak má žadatel postupovat a jak dlouho po úřadech vůbec žádost o příspěvek na závislost koluje?

Protože počítačový program je centralizován a žádosti celostátně platné, může žadatel vyzvednout formulář u nás a uplatnit ho na druhém konci republiky. Když žádost přijmeme, provedeme v rodině nebo tam, kde o něj pečují, sociální šetření. Na to máme 60 dnů, ale zvládáme to dříve. Závěry postupujeme lékařské posudkové službě, která je od léta loňského roku nově zřízena při úřadech práce. V Příbrami je zatím jeden posudkový lékař a musím ho pochválit, že pracuje tak rychle, jak jen může. Ten stanoví s ohledem na znalost diagnózy a dohody s praktickým lékařem stupeň závislosti. Posudek jako výsledek celého tohoto procesu se vrací k nám na sociální odbor. Odhadovala bych celý proces na dva až tři měsíce. Samozřejmě, že pak dávky jsou doplaceny zpětně od data podání žádosti. Prodleva, která je způsobena byrokratickým zpracováním, je člověku vynahrazena.

Kolik máte vůbec žadatelů o tento druh dávky?

Na přelomu ledna a prosince jsme „překlopili“ ze staré dávky na novou 600 lidí. Od té doby 350 až 400 lidí podalo novou žádost. To znamená, že v regionu může být kolem 900 až 1000 příjemců.