Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střípky roku 2011 z prvního pololetí

Příbramsko - Pojďte si s námi zavzpomínat na některé události, které se letos staly v Příbrami a okolí.

31.12.2011
SDÍLEJ:

Foto:

LEDEN: Rybář Jakub Vágner přijel mezi příbramské školáky


Jakub Vágner na Základní škole ve Školní ulici v Příbrami

PŘEDNÁŠKU o dobrodružných výpravách Jakuba Vágnera si se zájmem poslechli žáci druhého stupně příbramské základní školy ve Školní ulici v Příbrami. Jakub Vágner v této škole odstartoval pilotní projekt Návrat přírody do škol, a to za podpory ministerstva zemědělství a neziskové organizace Sladkovodní giganti. Proč vlastně Jakub odstartoval svůj zrovna v Příbrami? „Dali jsme školám v republice nabídku a tahle příbramská se s velkým zájmem přihlásila a výborně komunikovala. Tím pádem byla skvělým kandidátem. A to se ukázalo po mém příjezdu. Sál byl úplně narvaný, žáci měli spoustu otázek, byl jsem mile překvapený,“ svěřil se Deníku Jakub Vágner s tím, že právě v dětech vidí velikou šanci na zlepšení stavu přírody.

ÚNOR: Louku v Obecnici zaplnilo 53 posádek


Zlatý nuget Bečánova byl i letos na blátě

ZLATÝ NUGET BEČÁNOVA. Na jednatřicátý ročník oblíbené soutěže Zlatý nuget Bečánova opět dorazily stovky lidí. Třiapadesát posádek v pestrých a nápaditých kostýmech, jak už je dobrým zvykem, se postavilo na start, aby změřily své síly na zhruba osmikilometrové trati. Běžci s povinnou výbavou vyrazili do Brd, kde zdolávali až dvousetmetrové převýšení. Závod se koná za každého počasí, ať už je sníh, nebo ne. „Mohli jsme pozorovat, že v Brdech neplatí globální oteplování a je tady pořád stejně. Během třiceti let byl sníh možná desetkrát a jinak se běhá na trávě,“ řekl jeden z organizátorů Jan Javůrek. Letos byl nejstarším účastníkem Chrudoš Fiala, který je jednatřicátý ročník a naopak nejmladší se narodil někdy vloni v říjnu.

BŘEZEN: U dveří zvonili sčítací komisaři


Libuše Petřinová při předávání protokolů

SČÍTÁNÍ LIDU. Ve všech domácnostech, na ulicích, v autobusech, zkrátka všude se nemluvilo o ničem jiném, než o sčítání lidu. Rozhodným okamžikem pro zapisování údajů do sčítacích formulářů byla půlnoc z pátku na sobotu 26. března. Od této soboty začal také sběr vyplněných dokumentů. Roznášku formulářů v Příbrami a přilehlých osadách mělo v Příbrami a přilehlých osadách na starost osmatřicet sčítacích komisařů. S jedním z nich, Libuší Petřinovou, zaměstnankyní hlavní příbramské pošty, jsme se dokonce vydali na pochůzku. Co jsme zjistili? Že sčítacím komisařům nebylo co závidět. Po skončení pracovní doby museli několik dní obcházet desítky domácností a domů se dostali mnohdy až večer.

DUBEN: Armáda navrhuje zrušit újezd v Brdech


Vojenské cvičení v Brdech

MINISTERSTVO obrany, které si nechalo vypracovat takzvanou Bílou knihu, jež má přehodnotit kromě jiného využití všech pěti vojenských prostorů v zemi, navrhuje zrušení újezdu v Brdech. Se zachováním 13. dělostřelecké brigády v Jincích ale počítá. „Brigáda zůstává perspektivní a nepočítá se s jejím zrušením či stěhováním. V případě uvolnění vojenského újezdu zůstane jednotce posádkové cvičiště pro střelby z ručních zbraní a základní taktický a dělostřelecký výcvik. Ostré střelby a taktická cvičení by probíhaly v některém ze zbývajících újezdů,“ řekl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva. Návrh na zrušení Vojenského újezdu Brdy se nelíbí starostům obcí, sousedících s vojenským prostorem. Podle příbramského starosty Josefa Řiháka by bylo chybou zrušení újezdu už proto, že Brdy jsou zdrojem kvalitní pitné vody.

KVĚTEN: Dobrovolníci uklízeli les v Brdech


Dobrovolníci tahali z lesa pneumatiky

TRADIČNÍ jarní akci si letos zopakovali členové Vojenského historického sdružení Brdy, lidé z okruhu kolem webových stránek brdy.org a další kamarádi. Sešli se u Knížecí studánky ve Středních Brdech, aby brdské přírodě jarním úklidem alespoň trochu odlehčili od odpadu. Tentokrát se zaměřili na v lese se povalující pneumatiky z nákladních automobilů. „Podařilo se jich vytahat a shromáždit na místě vhodném k odvozu celkem 27. Jejich další likvidaci zajistila obecnická lesní správa Vojenských lesů a statků ČR,“ sdělil Deníku Petr Ježek z Vojenského historického sdružení Brdy.

ČERVEN: Debatovalo se o vykácení stromů


Lidé živě debatovali na ulici

JEDNOU z ulic, která spadá do monstrózních úprav Březohorského sídliště, je ulice 28. října. I tady hrozilo, že budou muset modernizaci ustoupit stromy, na které se lidé dívají z oken desítky let. Báli se, že to kolem jejich bydliště bude vypadat jako na náměstí 17. listopadu, kde kvůli plánované úpravě padla spousta vzrostlých stromů. V plánu bylo totiž vykácet kolem sedmdesáti stromů na jedné straně ulice, té blíž k náměstí 17. listopadu. Zda lidé chtějí víc stromy nebo parkovací místa, ukázala anketa, kterou odstartovala radnice. Výsledkem byl kompromis. Problematické stromy vykácet, většinu zachovat.

Autor: Markéta Lišková

31.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení