Zřejmě nikoho nepřekvapí, co všechno je možné v přírodě vidět. Zdatný vytrvalec by nashromáždil materiál na celou stavbu i s vybavením. Pak by už stačilo jen vybudovat inženýrské sítě.

Jako tip na docela slušné stavebniny bychom mohli nabídnout okolí jinecké silnice na trase Příbram – Hluboš. Ale dost nadsázky. Problém bordelářství přetrvává nejen na Příbramsku a boj proti tomu ve většině případů nemá konce.

Redaktoři Příbramského deníku, ostatně jako každý rok na jaře, opět vyrazili do míst, kde se pravidelně hromadí odpadky. Je těžké vybrat jedno nejhorší. Ono už je na pohled jedno, jestli na kraji lesa leží o jeden starý gauč víc, než loni. Je to stejná hrůza. Možná bychom se divili, kdo je schopen naložit starou pračku a odvézt ji hluboko do brdských lesů.

„Nechápu, že to lidem stojí za to, tahat se s tak těžkou věcí daleko do lesa, když ve sběrném dvoře ji vezmou bez poplatku. Já jsem tam zatím problém neměla,“ namítla Lucie Nosková z Příbrami.

Obce ze svých rozpočtů vynaloží na likvidaci některých černých skládek ročně statisíce. Podle informací od vedoucího odboru životního prostředí Petra Walenky se k tématu likvidace černých skládek na území města Příbrami obecně nedá říci, že situace je horší nebo lepší. „Je dlouhodobě stejná. V roce 2009 město dalo na likvidaci skládek zhruba 550 tisíc korun. Tehdy byly navíc zlikvidovány „staré“ černé skládky z dotace kraje. V roce 2010 náklady na úklid černých skládek činily asi 230 tisíc korun,“ uvedl Petr Walenka.

Nelegální skládky, pokud jde o ohrožení životního prostředí, řeší příbramský odbor životního prostředí. Skládky komunálního charakteru může řešit každá obec.

ANKETA: Jak se zbavujete věcí, které vám doma překáží?

Simona Štěpaníková, 41 let
Příbram

Normálně, tak, jak se má. Dneska už není problém ani s elektroodpadem. Pneumatiky mě netrápí, auto nemám. Nechápu, jak se někdo může tahat třeba s gaučem do lesa.

Václav Trantina, 36 let
Milín

Pokud je to možné, snažím se třídit. Bydlím v Milíně a tam je možnost dávat odpad ke zvonům. Pokud jde o větší odpad, využívám přistaveného kontejneru bezplatně.