Blesk tam zapálil stodolu. Požár byl nahlášen v 18.15 hodin. „Po zásahu blesku začala hořet stodola se zemědělskými stroji a uskladněným uhlím," uvedla k požáru Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů. „Na místo jsme poslali hasiče ze stanice HZS Sedlčany a Příbram a dalších šest jednotek dobrovolných hasičů," konstatovala mluvčí. Při zásahu nebyl nikdo zraněn a pro hašení si hasiči zřídili čerpací stanoviště vody na místním rybníce. V 18.50 hodin se podařilo dostat požár pod kontrolu. „V 19 hodin místním bagrem rozhrnuli hromadu uhlí a prolévali ji vodou. Ve 20 hodin byl požár zlikvidován. Způsobená škoda je 1,5 milionu korun, uchránit se podařilo hodnoty za 200.000 Kč," shrnula zásah Lenka Kostková.

Středočeští hasiči přibližně od 19:00 hod do 23:00 hod. evidují 198 událostí spojených s bouřkami, deštěm a silným větrem. „Bohužel spousty práce středočeské hasiče ještě během dnešní noci čeká, neboť další události jsou připraveny v tzv. „zásobníku", na které jsou postupně jednotky hasičů vysílány dle jejich závažnosti. Velice nám při odklízení překážek a čerpání vody pomáhají i jednotky dobrovolných hasičů jednotlivých obcí," řekl Jiří Pospíšil z oddělení zjišťování příčin vzniku požárů.

Události po jednotlivých okresech:
Kladno 16
Rakovník 7
Beroun 30
Praha západ 28
Praha východ 15
Mělník 11
Mladá Boleslav 25
Nymburk 6
Kolín 4
Kutná Hora 22
Příbram 3
Benešov 37

Hořelo i na Benešovsku, kde před devátou večer byl hlášen požár střechy rodinného domu ve Struhařově-Střížkov.

„Po zásahu blesku začala hořet střecha. Na místo jsme vyslali hasiče ze stanice HZS Benešov a Vlašim a čtyři jednotky dobrovolných hasičů. Ve 21.25 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu, termokamerou zkontrolovali objekt, ve 22.10 hodin byl požár zlikvidován. Způsobená škoda je 250.000 Kč, uchránit se podařilo hodnoty za 2 miliony," dodala k požáru na Benešovsku Lenka Kostková a popsala další škody způsobené bouří: „Bouřky doprovázely přívalové srážky, které zaplavily sklepy - Penny market v Kolíně hlásil 1,5 metru vody pod rampou, na Mladoboleslavsku v obci Tuřice-Sobětuchy voda z polí protrhla umělou hráz a valila se do obce, oplachovat silnici museli např. hasiči v Černošicích na Praze-západ. Na Kladensku ve Stehelčevsi se krátce před 22 hodinou začal rozlévat potok, voda zaplavila jeden rodinný domek, odkud museli hasiči evakuovat čtyři osoby, voda vytvořila obrovskou lagunu na hřišti. S čerpáním vody ze zatopených prostor se bude pokračovat i dnes. Silný vítr kácel a lámal stromy, ty ohrožovaly dopravu na komunikacích, padaly do drátů elektrického vedení a ohrožovaly nemovitosti. Vítr poškozoval také střechy – např. ve Vlašimi poškodil plechovou střechu, v Miličíně na Benešovsku uletěla plechová střecha z benzínové stanice a dopadla na silnici, nikomu se nic nestalo. Následky večerní bouřky se budou likvidovat i dnes."

Vlnu veder ukončily silné bouřky

Podle meteorologů se první bouřky objevily v pondělí kolem 16. hodiny na Šumavě. Do 19 hodin přešlo výrazné pásmo bouřek jižní a střední Čechy a západ kraje Vysočina.

„V dalších hodinách se nejzasaženějšími oblastmi staly střední a severovýchodní Čechy spolu s Českomoravskou vrchovinou. Kolem 22. hodiny dorazily bouřky i do Olomouckého kraje," informuje Marie Odstrčilová z ČHMÚ a pokračuje: „Ve Frýdlantském výběžku přesáhly 24hodinové srážkové úhrny 100 mm, ojediněle tu bylo naměřeno 140 mm (Nové Město pod Smrkem 131 mm, Hejnice 118 mm). Nárazy větru se pohybovaly kolem 30 m/s, nejvyšší náraz byl zatím zaznamenán ve Vlašimi-39 m/s (140 km/h). V silných bouřkách padaly stromy a na severu Čech stoupaly hladiny řek až na stupně povodňové aktivity. Nejvyšší 3. stupeň povodňové aktivity byl v noci překročen na Lužické Nise na Liberecku a na Smědé ve Frýdlantu."