Předloha, jež by zrušila brdský újezd a zmenšila další prostory, vyvolala rozruch na minulé schůzi a poslanci schvalování na žádost ministra obrany Martina Stropnického (ANO) odložili. Poslanci by totiž měli hlasoval i o návrhu předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), který by Brdy pro armádu zachoval.

Podle Františka Čejky z Rožmitálu, jenž poslal v září dopis Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s argumenty proti rušení újezdu Brdy, údajně ministr obrany Martin Stropnický zákon stáhl z programu schůze sněmovny.

„Po volbách jej zřejmě předloží znovu v nezměněné podobě," píše Čejka pro Necenzurované noviny, tedy občasník místní ODS, který nacházejí obyvatelé ve svých schránkách. V dopise upozornil na skrytá a úmyslná úskalí projednávaného zákona o zrušení Vojenského újezdu Brdy, jenž umožní v tichosti toto území rozebírat. Také doložil poslancům i zamýšlené aktivity, jak v Brdech vybudovat multifunkční sportovní areál, jehož centrem by mohl být sjezdový areál na svazích Třemošné se šesti tratěmi, záchytným parkovištěm, altány, lanovými dráhami. „Takhle já si chráněnou krajinnou oblast nepředstavuji," vyjádřil dále svůj názor autor dopisu.

Navrhované rušení Vojenského újezdu Brdy doprovází od svého počátku řada otázek. Uvnitř prostoru je přísně utajované vojenské zařízení v podzemí, jehož ochranný prostor se momentálně rozšiřuje.

Veřejnost se stejně oficiálně ani po zpřístupnění Brd a vyhlášení CHKO nedostane na cílové plochy. Tok a Jordán se od munice čistit nebudou a Brdu (5,6 km2) si jako cvičiště ponechá 13. dělostřelecký pluk v Jincích. I po zrušení prostoru ještě armádě zůstane základna Valdek a střelnice Kolvín.

Navíc Ministerstvo dopravy má zájem o 78 km2 prostoru letecké startovací plochy mezi Tokem, Hejlákem a Jordánem, kde má být zřízen státní letecký polygon pro bezpilotní systémy. Na jeho území je zákaz vstupu a vjezdu a přestože zahrnuje cílové plochy, zakázaný prostor je přesahuje.

A čím odůvodňuje Jan Hamáček svůj postoj, aby újezd nebyl zrušen? „Není shoda v rámci koalice na tom, jak dál pokračovat. Máme výhrady vůči rušení újezdu v Brdech a respektujeme stanovisko Středočeského kraje, který rovněž nesouhlasí a pokládáme za nevhodné, aby se v procesu pokračovalo v době, kdy jeden ze dvou krajů zásadně nesouhlasí s navrženým řešením.

Já už dlouhodobě říkám, že újezd by se rušit neměl, proto jsem vytvořil pozměňovací návrh, který VÚ Brdy vyjímá z toho zákona. Pokud projde, Brdy zůstanou armádě. Můj pozměňovací návrh by měl umožnit to, že zaprvé se dotáhnou do konce změny hranic ostatních vojenských újezdů a nebylo by to zatíženo otázkou Brd. Tou snahou je Brdy z toho vyjmout," řekl nedávno Hamáček Příbramskému deníku, když osobně navštívil Příbramsko.

Hamáček se dále domnívá, že současný stav je asi tím nejlepším pro brdskou přírodu, protože přítomnost armády ji do jisté míry chrání. „V případě, že by se status území změnil, není vyloučeno, že by se Brdy mohly stát cílem zájmů různých uskupení. Zaznamenal jsem veřejnou debatu o megalomanské věci typu sjezdovek a lyžařských areálů, což není úplně moje představa o ochraně přírody v Brdech," dodal k problematice brdského újezdu předseda Sněmovny Jan Hamáček.