„Lesní zákon v paragrafu 19 říká, že každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Přitom je každý povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců,“ cituje zákon Zbyněk Boublík, mluvčí státního podniku Lesy České republiky a dodává, že hned v následujícím paragrafu 20 je uvedeno, že v lesích je zakázáno sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les.

Lesníci: Česáči ničí borůvčí hřebeny

Tím je také myšleno v případě sběru borůvek nešetrné použití hřebenů. Sběrači se brání tím, že zákon konkrétně nezakazuje hřebeny. To lesníci nepopírají, ale zároveň argumentují tím, že hřeben prakticky vždy poškozuje borůvčí, což už znamená porušení zákona. „Navíc bude těžko někdo sbírat pro vlastní potřebu denně kýble plodů,“ shodují se lesáci.

Česáči podle lesníků pohybem v porostech borůvčí jej ničí podupáním a tím, že také sbírají plody hřebeny ještě kdy nejsou všechny bobule zralé, ničí tak keříky oškubáním listí a vytrháváním rostliny ze země i s kořeny.

„Zákon hovoří jasně, sbírat se smí pro vlastní potřebu a nenarušovat lesní prostředí. Zvláště v posledních letech dochází k nájezdům organizovaných česačů zejména do hor severního pohraničí. Tyto skupiny češou borůvky pro obchod a tím evidentně porušují lesní zákon,“ dodal mluvčí LČR Zbyněk Boublík. V takovém případě se lidé vystavují pokutě v přestupkovém řízení až ve výši 5000 korun.

Kontroly jsou i v Brdech

Podobné zkušenosti mají lesníci i na Příbramsku. „Náhodně provádíme kontroly míst, kde jsou borůvky, aby lidé neničily porosty borůvčí hřebeny. To se letos už stalo na Holém vrchu v jižních Brdech,“ konstatoval Josef Hrdina, správce huteckého polesí Lesního závodu Dobříš.

Na borůvkáře si prý došlápnou také ve Vojenském újezdu Brdy. „Strážci občas objedou dopadové plochy, kde lidé sbírají borůvky a později i brusinky. Na tyto plochy se nesmí stejně vůbec vstupovat. Pár lidí už strážci z plochy na Jordánu nebo Toku vykázali a také kontrolují, zda lidé nesbírají lesní plody hřebeny,“ potvrdil Karel Urban z újezdního úřadu s tím, že tam spousty lidí sbírá borůvky za účelem dalšího prodeje.

„Navíc tam po nich zůstává nepořádek, lidé trhají borůvky ještě nevyzrálé a ničí keříky,“ dodal Urban.

Režim v újezdu bude přísnější

Cílem kontrol ve vojenském újezdu je podle Karla Urbana ochrana přírody, aby se neničila ještě více vlivem turistů, houbařů nebo sběračů lesních plodů.

Z toho důvodu už do června kontrolují dodržování režimu ve vojenských Brdech dva strážci a do budoucna chce újezdní úřad ještě více zpřísnit střežení.

Újezdní úřad na tom v současné době pracuje ve spolupráci s ministerstvem obrany a Vojenskými lesy a statky ČR. Připravují se i opatření proti nenapravitelným motorkářům.