Není to ještě ani týden, co jsme psali o žloutence v Bražné na Příbramsku. Před časem se ve vsi, která má na padesát obyvatel, nakazilo osm lidí hepatitidou typu A.
Ti, které jsme navštívili, se shodovali, že nemoc dostali zřejmě z vody z obecního vodovodu nebo z cisterny. Pár dní po zveřejnění článku ale přišel do redakce dopis od Pavla Slaby, který se označil za přímého účastníka žloutenkové epidemie v Bražné a prý tuší, odkud by mohla nákaza pocházet. Stížnost čtenáře se nejvíce vztahuje k podnikateli, který nám zhruba před týdnem řekl, že se žloutenky bát nemusí, neboť se na podzim nechal preventivně naočkovat. „V celé obci se všeobecně ví, že se právě po svatební hostině, která se konala v září u tohoto pána, vyskytlo v jeho rodině asi osm případů onemocnění žloutenkou. A tudíž on, jako osoba z okruhu lidí, kteří touto infekcí onemocněli, toto očkování měl nařízeno příslušnou hygienickou stanicí. Ale už se neobtěžoval zmíněnou infekci nikde hlásit,“ napsal v dopise Pavel Slaba.
„Já si myslím že tento pán byl povinen nahlásit, kde všude se v době, kdy mohl být přenašečem této nemoci, pohyboval. Navíc po této svatbě prý mu přetekla jímka, která je v těsném sousedství s místním zdrojem pitné vody. V rozboru vody za měsíc říjen pak byly ve vodě zaznamenány fekálie, a ne jen dusitany,“ pokračoval.
Příčinou tohoto obvinění prý mohou být podle některých i osobní neshody. „Podle mě to jsou pomluvy. Pamatuji se, že se na podzim ona jímka řešila. Pán ale přinesl doklad o nepropustnosti jímky. Obecní voda byla 16. prosince prohlášená za pitnou a ostatní řeči jsou už jen spekulace,“ zastal se podnikatele Petr Kabyl, starosta obce Drážkov, pod níž Bražná spadá. Hygienici zdroj nákazy neupřesnili. „Dali jsme vyšetřit celou obec už v době, kdy byli nakažení tři lidé. Skutečnost, že by původcem nákazy v Bražné mohl být onen podnikatel, je sice pravděpodobná, ale není prokazatelná. Nakažený člověk vždy musí nahlásit hygienické stanici všechny osoby, se kterými se stýkal. Hygiena potom nad těmito lidmi nařídí padesátidenní lékařský dozor. Jsme ale bohužel závislí na tom, co nám nakažený sdělí,“ vysvětlila epidemioložka Marie Skalošová.