Brdy byly do roku 2016 vojenským újezdem. Po jeho otevření veřejnosti proběhla pyrotechnická očista povrchovým sběrem, nyní postupně probíhají práce na hloubkové očistě.

Ve středu 3. května byla v Rožmitálské ulici čp. 128 na Březových Horách odhalena pamětní deska na rodném domě Hermíny Týrlové.
V Březových Horách odhalili pamětní desku na rodném domě Hermíny Týrlové

„V Brdech byly stanoveny nejproblematičtější lokality z hlediska pyrotechnické zátěže, kde postupně probíhá pyrotechnická očista. Pyrotechnické práce v režii Armády ČR probíhají podle priorit, které jsou dány hospodářskými potřebami Vojenských lesů a statků jako správce krajiny. Vrch Kočka patří k nejpostiženějším lokalitám vlnou kůrovcové kalamity, která Brdy zasáhla naplno v roce 2020 a my zde potřebujeme vykonávat celou řadu činností souvisejících s obnovou poškozeného ekosystému,“ vysvětlil David Novotný, ředitel divize Hořovice, která Brdy spravuje.

Aktuálně vybraná lokalita se rozkládá od vrcholu Kočky jihozápadně, směrem k bývalé obci Zadní Zaběhlí na Padrťských pláních v srdci Brd. Přes území, které bude procházet pyrotechnickou očistou, vede odbočka červené turistické značky na Vrch Kočka.

Prvomájové příbramské líbání ve Svatohorských sadech.
Lásky čas ve Svatohorských sadech. Pod kvetoucími stromy padly stovky polibků

„Trasa k vrcholu vede po zpevněné cestě, která by měla být z hlediska pyrotechnické zátěže bezpečná, je však možné, že bude kvůli bezpečnosti v některých chvílích uzavřena, což by nemělo platit o víkendech, kdy pyrotechnická očista nebude probíhat. Přesto důrazně žádáme návštěvníky, aby dbali pokynů pyrotechniků a respektovali v místě výstražné značení. Porušováním pravidel ohrožují sebe i armádní specialisty a verbálními dohady s hlídkujícími pracovníky, k nimž v minulosti docházelo v jiných lokalitách, jen komplikují a prodlužují práce v lokalitě,“ dodal šéf brdských lesníků.