Požadavky za více než tři miliardy korun předložila vládní Komisi pro rozvoj Brdska dvacítka obcí z okruhu předpokládaného umístění amerického radaru. Komise bude o požadavcích jednat příští pondělí.V seznamech obcí se opakuje nutnost vybudovat kanalizace, čistírny odpadních vod, opravit místní komunikace nebo rekonstruovat školy.
Ministerstvo financí uvolnilo na dofinancování projektů zhruba 250 milionů korun. Zbývající částku, o které se hovoří jako o pomoci obcím ve výši jedné miliardy, musejí obce získat prostřednictvím grantů Evropské unie nebo českých dotací.
Příští pondělí se na ministerstvu financí sejdou členové vládní Komise pro rozvoj Brdska, aby se zamysleli nad seznamem požadavků dvacítky obcí v desetikilometrovém okruhu kolem zamýšleného radaru ve Vojenském újezdu Brdy.
Vláda obcím slíbila asi 250 milionů korun na dofinancování projektů. Další vládou slibovanou částku ve výši jedné miliardy se už budou muset jednotlivé obce pokusit získat z Evropské unie nebo českými ministerstvy vyhlášených dotačních titulů. Už nyní je jisté, že na to, co všechno si obce daly do seznamu, miliarda a ani dvě nestačí.
Sedm obcí ve Středočeském kraji dalo dohromady seznam požadavků za 1,22 miliardy korun. Obce na Plzeňsku vypracovaly seznamy za dalších 1,9 miliardy korun.
Jenom Rožmitál by potřeboval 660 milionů korun. „Do seznamu jsme mimo jiné zahrnuli budování nového sběrného dvora, opravy několika kilometrů komunikací, výstavby kanalizace, úpravy a budování nových víceúčelových hřišť, pořízení lepšího vybavení pro hasiče a také stavbu nové rozhledny na Třemšíně,“ vyjmenoval představy starosta Josef Vondrášek, který je rovněž členem vládní komise.
Kromě jiného si Vondrášek přeje získat peníze na nové Podbrdské muzeum s památníkem Jakuba Jana Ryby nebo rekonstrukci zchátralé sokolovny.
Vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení, rekonstrukce obecního úřadu nebo mateřské školy má v seznamu Láz. „Kromě toho potřebujeme rekonstruovat společenský sál, požární zbrojnici i nádrž nebo opravit sportovní kabiny a postavit kynologické cvičiště. Zájem kynologů tady je a je lepší, když se psi budou pohybovat na cvičišti, než aby se toulali po vsi,“ shrnula starostka Lázu Jitka Říhová, která se staví k slibovaným penězům skepticky.
„Získání peněz bude pochopitelně probíhat systémem klasických žádostí o dotace, o které může přeci požádat kterákoliv obec v republice. Na druhé straně by bylo chybou se o to nepokusit, ale rozhodně to neznamená, že jsme změnili názor na radar. Jeho vybudování v Brdech nám vadí,“ doplnila Říhová, která komisi odevzdala soupis požadavků za více než 196 milionů.
O 171 milionů korun požádal Věšín. Kromě opravy místních komunikací, výstavby kanalizace nebo čistírny odpadních vod by obec potřebovala i vodovod.
Vranovice si přejí vodovodní přivaděč nebo rekonstrukci místních komunikací a další věci za 83 milionů.
Volejbalové hřiště nebo nové dopravní značení chce Sedlice, která dala dohromady požadavek na 41 milionů korun.
Hvožďany si za 25 milionů přejí dostavět chráněné bydlení, výměnu oken na obecním úřadě nebo nákup nových hasičských stříkaček. Nepomuk potřebuje 61 milionů korun, a to kromě jiného na pořízení projektové dokumentace.
Strašice na Rokycansku by rády investovaly do zvelebení náměstí nebo přestavby posádkového domu v bývalých kasárnách na muzeum. Tyto investice už obec zapracovává do projektů a o peníze chce požádat z regionálního operačního programu pro Plzeňský kraj. Požadavky ale také zahrnula do seznamu pro vládní komisi.
Všechny obce z Plzeňského kraje sepsaly požadavky za necelých 1,9 miliardy korun. Na Rokycansku například Strašice ale i Mirošov chtějí investovat také do školství, jinak jde především o infrastrukturu.
Mirošov má požadavky za celkem 400 milionů, Strašice za 365,5 milionu, Štítov se 63 obyvateli za 36 milionů a Trokavec s 95 obyvateli za 39,7 milionu korun.