Připravovaná cyklostezka může navést turisty až na hráz Hořejšího padrťského rybníku, odsud k vrcholu Okrouhlíku a má končit v Trokavci. Přitom vrchol Břízkovec, po vojensku nazývaný kóta 718, kde je plánovaná možná výstavba amerického radaru, dělí v nejbližších místech na hrázi od této trasy vzdálenost asi 1,5 kilometru. Ještě blíže vybrané lokalitě pro radar je nově navrhovaná trasa vedoucí mezi osadou Teslíny přes loveckou boudu Václavku až po Červený vrch u Nepomuku a dále.
 
V nejbližším místě od Břízkovce tuto trasu rozděluje přibližně jeden kilometr. Víme ale, že kolem radarové základny se uvažuje o vytvoření ochranného pásma, kam bude zákaz vstupu. „Na zemi se osoby nesmí pohybovat v okruhu zhruba 0,5 km od základny a ta má mít rozlohu asi 30 hektarů,“ uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany. Je tedy reálné, aby vůbec tato stezka vznikla? „Případná radarová stanice bude zabírat malou část újezdu a mimo ni nebude mít žádný vliv na dosavadní využití újezdu ani režim, který v něm je,“ dodal Pejšek. Podle Pejška nikdo při navrhování tras nevznesl připomínky. Podle ministerstva tudíž nic nebrání vybudování cyklostezky v takovéto vzdálenosti od případné základny.
 
Poněkud méně optimističtí jsou ale návštěvníci Brd. „Podle mě je budování dalších tras v Brdech alibismem armády, která se jakousi vstřícností vůči veřejnosti v podobě zpřístupňování snaží odvrátit pozornost od podstatnější věci, kterou je zvažovaná výstavba radaru,“ míní Josef Cink z Plzeňska, který je častým návštěvníkem brdské vrchoviny. „Pod záminkou toho, že lidé dělají v lese nepořádek, se jednoho krásného dne stezky zavřou. A bude to v momentě, pokud bude odsouhlaseno umístění radaru,“ sdělil svůj názor Josef Cink.
 
Velkou radost s dalším zpřístupňováním Brd nesdílí ani místostarosta Rožmitálu Miloslav Maroušek, přestože je nadšeným vyznavačem turistiky. „Na rozdíl od zástupců obcí z Plzeňského kraje nejsem rád, že se pustí veřejnost zrovna k padrťským rybníkům. Lidé tam stejně chodí, ale jen ti otrlejší. Až se to oficiálně zpřístupní, bude tam plno návštěvníků, a ti si budou chtít šlápnout i vedle stezky. Bude tam invaze lidí a nepořádek,“ myslí si Maroušek. Oblast kolem padrťských rybníků je navíc navržena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. „Nejsme tak vychovaní, abychom měli přístup do takto cenných oblastí. Nedávno jsem v Brdech byl – v příkopu uprostřed lesa jsem našel pytel plný PET lahví a po silnici uháněly čtyřkolky. A to na místech, kam se smí na propustku. Co k tomu dodat,“ řekl místostarosta s tím, že na základě návrhu i dalších zástupců středočeských obcí slíbilo ministerstvo po dvou letech zpřístupnění vyhodnotit situaci.
 
V případě, že bude po turistech nepořádek a nebudou respektovat zavedený režim, může se stát, že některé lokality budou uzavřeny.