„Kraj jižních Brd je neprávem kvůli své zdánlivé nepřístupnosti opomíjenou součástí brdských hor. Jedná se přitom o jednu z jejich nejkrásnějších součástí, a to nejen díky bohaté historii, ale i díky přírodním krásám, které nepochybně okouzlí každého jejich návštěvníka,“ uvedl Bohumil Matějka ke svému novému pořadu, který je k dostání ve vybraných knihkupectvích a také v knihovnách v příbramském, berounském okrese a nově také ve Spáleném Poříčí.

„Cílem tohoto snímku je představit divákům tuto nevšední oblast. Seznámí se s tajemným vrchem Třemšínem, loveckými zámečky v Roželově a Vacíkově a s řadou dalších míst v nitru rožmitálských, březnických a spálenopoříčských lesů. Nechybí ani dobové fotografie a rekonstrukce. Film je doplněný o osudy významných osobností, jejichž život či dílo bylo spjato s oblastí jižních Brd.,“ doplnil Bohumil Matějka.

Z produkce jeho studia pocházejí také snímky Litavka, řeka brdských hor, Zříceniny hradů na Berounce, Za poznáním krajem berounským, Střední Brdy I, Střední Brdy a jejich květena, Střední Brdy II a Střední Brdy a jejich houby.

Na příští rok chystá Bohumil Matějka další film. „Tentokrát se zaměříme na východní Brdy od Zbraslavi až po Plešivec,“ slíbil filmař.